Příliv ilegálních uprchlíků z Afriky do Itálie sílí, za poslední dva dny jich bylo přes dva tisíce

Italské břehy jsou pro uprchlíky z Afriky a středního východu branou do Evropy a představují naději na důstojnější život. Za posledních 48 hodin jich zachránila pobřežní stráž a námořnictvo v sicilském kanále ve Středozemním moři více než dva tisíce. Počet uprchlíků roste a Itálie vyzvala Evropskou unii, aby situaci věnovala patřičnou pozornost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský premiér Matteo Renzi přijel na konferenci do Říma | Zdroj: Reuters

Běženci z afrických zemí, Sýrie nebo Palestiny využili příznivého počasí a zamířili ke břehům Sicílie na patnácti přeplněných lodích. O naléhavé situaci mluvil v italském parlamentu dokonce premiér Matteo Renzi.

„Středomoří není možné považovat jen za hranice Evropy. Musí se dostat do středu její pozornosti. A tu bych teď rád věnoval poslední akci operace Mare nostrum, při které naše jednotky zachránili přes 2000 lidských životů. Nemůžeme si myslet, když uzavřeme hranice, bude to pro nás bezpečnější,“ uvedl Renzi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Itálii sleduje spolupracovnice Českého rozhlasu Lucie Chvojková

Od října loňského roku zadržely lodě, které se účastní operace Mare nostrum, přes 13 000 běženců. Pokud bychom započítali i lodě rybářů, tak je to je to o tři tisíce uprchlíků víc.

„Skutečnost, že se běženci snaží překonat Středozemní moře i v zimě, kdy je riziko utonutí výrazně vyšší, odráží zhoršující se situaci, jak v afrických zemích, tak třeba v Sýrii,“ popisuje situaci Italská spolupracovnice Českého rozhlasu Lucie Chvojková.

Loni v září se u břehů italského ostrova Lampedusa nedaleko Sicílie potopila loď s uprchlíky. Při havárii zemřelo přes 360 běženců.

Operaci Mare nostrum schválila v říjnu loňského roku EU. Má zajistit zvýšení kontroly území Středozemního moře mezi Afrikou a pobřežím jižní Itálie. Operace se účastní 5 lodí, které jsou vybavené i pro poskytnutí první pomoci.

Evropská unie se účastní finančně na hlídkování hranic Evropy. Itálie ale upozorňuje, že to nestačí. Obává se, že běženců bude stále přibývat.

„Kapacita italských imigračních táborů je omezená. EU tedy bude muset velmi brzy tento problém přijmout plně za svůj a nenechávat ho jen na bedrech Itálie,“ upozorňuje Chvojková.

Lucie Chvojková, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme