O práci se bojí už i horníci z Dolu Karviná. Potřebná povolení platí do roku 2016

Důl Paskov na Ostravsku je už delší dobu symbolem krize na uhelném trhu, velké problémy ale hrozí i na dalších místech. Podle hornických odborů může už po roce 2016 skončit i Důl Karviná. Firma OKD to sice odmítá, jistotu ale nemá vůbec nikdo. Mezi horníky se šíří strach z hromadného propouštění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základním cílem OKD je bezpečnost horníků v dole. | Foto: Radek Luksa

„Já fárám, já nemám čas,“ horníci při cestě na směnu uhýbají před mikrofonem. Jsou nervózní a zatrpklí. „Za co budeme žít? OKD peníze nemá, tak je nemá. Co se má stát, to se stane,“ říkají odevzdaně.

Důl Karviná má platná povolení už jen na dva roky, není dořešené rozšíření těžby a ceny uhlí pořád padají. Horníci se proto obávají uzavření dalších šachet.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za horníky se do dolu Karviná vypravil redaktor Martin Knitl

„Domnívám se, že to už není jen otázka vlastníka, ale otázka státu. Karviná má přes 3100 zaměstnanců, Paskov přes 2000, což by znamenalo pro region katastrofální následky,“ upozorňuje Jaromír Pytlík ze Sdružení hornických odborů.

Problém představují i výkupy domů pod karvinskou částí Staré Město. Zatím jsou hotové asi z poloviny a pokud se je nepodaří uskutečnit, dobývací plány jsou podle odborů jen kusem papíru.

„Může přijít problém překupníků, kteří nakoupili nemovitosti a budou chtít nehorázné sumy za výkupy. Není to dořešeno,“ dodává Pytlík.

Důl Karviná vznikl v roce 2008 sloučením Dolu ČSA a Dolu Lazy. Rozloha důlního pole je 32 km2, největší absolutní hloubku má jáma Doubrava III v lokalitě ČSA – 1176 m. Na začátku ledna 2013 se zásoby uhlí odhadovaly na necelých 85 milionů tun.
Zdroj: OKD

Marek Síbrt z OKD obavy z konce Dolu Karviná odmítá, podle něj pořád zbývá dost času. Nemá ovšem jistotu, že se nikde nic nezadrhne. Například právě výkupy.

„V minulém roce jsme pozastavili výkupy a před několika dny jsme oznámili, že ani v současnosti nebudeme obnovovat výkupy domů a pozemků v lokalitě Staré Město. Doufáme, že až se nám podaří učinit z OKD efektivnější a štíhlejší společnost, že budeme moci výkupy co nejdříve obnovit,“ říká.

O Dole Paskov by měla už brzy rozhodnout vláda. Těžba tam pravděpodobně potrvá do roku 2016. Ke stejnému roku zatím v nejistotě vzhlížejí i na Dole Karviná.

Uranový důl Rožná I na Vysočině - horník na dobývce v hloubce přes 1000 metrů | Foto: Daniel Burda

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme