Rio de Janeiro zažilo vlnu útoků proti policii. Prezidentka povolala posily

Celý víkend bude mít zásahová policie v brazilském Riu de Janeiro napilno. V několika chudinských čtvrtích totiž útočníci napadli muže zákona, a úřady tak vyhlásily pohotovost. Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová dokonce slíbila, že na pomoc vyšle i vojáky a nebo speciální federální zásahovou jednotku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie se snaží udržovat klid v chudiských čtvrtích Rio de Janeira. Ty ale ovládají drogové gangy | Zdroj: Reuters

Útoky proti policistům se odehrály v několika chudinských čtvrtích po celém městě i v blízkém okolí. Mají je na svědomí velmi pravděpodobně členové kriminálních drogových gangů. V jedné favele postřelili tři policisty a zapálili několik služeben policie a jeden autobus.

Guvernér státu Rio de Janeiro už řešil situaci v hlavním městě Brasílii. Ministr vnitra i prezidentka mu slíbili pomoc, není ale ještě jasné, jak konkrétně bude vypadat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Riu de Janeiro sleduje brazilský zpravodaj ČRo David Koubek

Úřady začaly favely, tedy chudinské čtvrti, od zločinců ‚čistit‘ už před několika lety. Teď se kriminální gangy zase začínají vzmáhat. A přiznávají to i odborníci.

Před několika lety začala rozsáhlá operace, které se říká pacifikace. Dříve si do některých chudinských čtvrtí zdejší státní zásahová policie příliš netroufala. Pak ale s pomocí vojáků některé favely obsadila, umístila do nich takzvané jednotky pacifikační policie, takže policie v nich byla natrvalo přítomná.

Tenhle proces se rozjel hodně rychle a nadále pokračuje. Jenže v některých chudinských čtvrtích se policisté nesetkali s přijetím místních, zvlášť když jsou nadále vidět jejich nejrůznější excesy, přešlapy a zneužití moci.

Podle odborníků zůstali ve čtvrtích mladší, méně zkušení zločinci, kteří se teď dali dohromady a ‚operují‘ pod vedením zkušených. Často zřejmě dostávají příkazy na dálku z vězení.

Pohled z hlavní silnice vzhůru na celou favelu | Foto: Jan Kaliba

Do některých chudinských čtvrtí se přitom v poslední době stále častěji vypravují i dobrodružní turisté, protože bezpečnost se s příchodem takzvané pacifikační policie přeci jen zlepšila. Ale i například ve favele Rocinha, kde je daleko bezpečněji než dříve, došlo k útokům na policisty.

Místní vláda tak samozřejmě řeší otázku bezpečnosti při mistrovství světa ve fotbale. Guvernér státu Rio de Janeiro slíbil, že Rio nebezpečné v průběhu mistrovství nebude. Napomoci tomu má i nasazení federálních jednotek, které už je domluvené. A pokud problém přetrvá, bude se muset řešit, protože v roce 2016 budou v Riu Letní olympijské hry.

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme