Rybáři na Přerovsku získali povolení k plašení a odstřelu kormoránů

Po loňských změnách v zákonech už rybáři nemají nárok na finanční kompenzace za škody způsobené kormoránem. Tento pták už totiž není chráněným druhem. V boji s úhlavním nepřítelem má rybářům pomoci povolení k plašení a odstřelu, které vydal přerovský magistrát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kormorán velký | Foto: Słavomir Staszczuk, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Jarní výlovy tovačovských rybářů, kteří patří k největším chovatelům ryb na Přerovsku, ukazují, že i letos půjdou škody napáchané kormorány do statisíců korun.

Povolení magistrátu má platit nejen pro oblast Tovačovska, ale také území kolem řek Bečvy a Moravy.

Podle referenta ochrany přírody magistrátu v Přerově Tomáše Eehla je nové povolení převratné v tom, že platí na pět let, stanovuje však přísná pravidla.

Střílet kormorány mohou od listopadu do února členové mysliveckých sdružení, a to maximálně do dvaceti procent z celého hejna.

„Měli by to mít usnadněné z administrativního hlediska, nemusí o každý zásah žádat samostatně,“ říká.

Tovačovští rybáři, kterým kormoráni dokážou zdecimovat i třetinu ryb, už mají zkušenosti, že samotný odstřel nestačí. Podle Jiřího Zahradníčka je třeba změnit i taktiku chovu.

„Využívat k zimování rybníků, byť jsou třeba nevyhovující z hlediska chovatelského, je to možné uhlídat,“ tvrdí.

Ryby na Přerovsku se tak budou častěji stěhovat. Jarní výlovy rybích násad a jejich stěhování do větších rybníků právě začaly.

Hnízdící kormoráni | Foto: Wikimedia Commons, Wojsyl

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme