„Nálezy jsou více než 200 milionů let staré a podoba listonoha se prakticky nezměnila. Někteří odborníci tento druh označují za evolučně nejstaršího živočicha na světě.“
Rybáři mají od úředníků povolený odlov určitého množství kormoránů. Ti se ale často stahují do přírodně chráněných oblastí – na lov v nich už je potřeba mít speciální povolení od ochranářů.
„Musel to být někdo, kdo s takovými chemikáliemi běžně zachází. A to je v podstatě jenom nějaká čistírna odpadních vod nějaké fabriky,“ říká přírodovědec Jakub Hruška.
Rybáři v Přelouči používají k čištění pískovcového rybníku bakterie. Podle odbornice z Vysoké školy chemicko-technologické se jedná o vhodnou metodu odbahňování vod.
Trofejní ryby putovaly na Českokrumlovsko zhruba 200 kilometrů. Jihočeští rybáři začali s vysazováním ryb před zahájením pstruhové sezony, budou v něm ale pokračovat i dál.
Realitních kanceláří ubude. Lidé, kteří nesmí do heren, se naučili obcházet antihazardní rejstřík. Hovězího na pultech možná bude méně. Více se dočtete ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
„Podle toho, co jsme za ta léta vypozorovali, co se sem nasazovalo a co nám říkali pamětníci, tak čekáme, že by tu měli být velcí úhoři, velcí kapři, velcí amuři,“ popisoval předseda rybářského svazu.
Prodavačka Valérie nevěří, že nadcházející výsledky prezidentských voleb přinesou zásadní změnu. Stěžuje si, že si nemůže dovolit to co v minulosti a že na konci měsíce jen tak tak vyjde s penězi.
Stavba protipovodňových opatření za víc než 1,25 miliardy korun v Brně začala v lednu, skončí příští rok na podzim. Ochrání část města před stoletou vodou, lidé dostanou lepší přístup k řece.
Látky se podle nich vyskytují ve vodě historicky. Patří totiž mezi prvky, které se nedají vychytat v čističce odpadních vod. Jejich původ je ale nejasný.
Podobný incident se opakoval už v říjnu, kdy Francie nakrátko zadržela britskou loď. Británie nedodržuje pobrexitová pravidla rybolovu i podle Evropské unie.
Podle francouzských úřadů loď lovila poblíž ústí řeky Seiny bez patřičného povolení. Plavidlo i s posádkou již opustilo přístav Le Havre, uvedl mluvčí společnosti Macduff Shellfish, která loď vlastní.
Podle okinawského guvernéra má na hladině plující pemza „velký dopad jak na rybářský a turistický průmysl, tak na životní prostředí“. Vyzval proto k rychlému řešení nastalé krize.
Podle expertizy, o kterou se opírá společnost Energoaqua a její ředitel Oldřich Havelka, nelze kvůli nedostatku odebraných vzorků ani jednoznačně stanovit, která látka způsobila otravu řeky.
Mrož přezdívaný Wally, kterému je podle biologů okolo čtyř let, od května procestoval zhruba 4000 kilometrů podél západoevropského pobřeží. Spatřen byl v Irsku, Španělsku, Walesu či Cornwallu.
Francie tvrdí, že úřady na Jersey zavedly podmínky pro udělování licencí francouzským rybářům, které odporují obchodní dohodě s Británií. Zhruba 60 francouzských lodí chce na protest blokovat přístav.
V Česku během pandemie koronaviru výrazně vzrostl zájem o karavany, obce ale řeší komplikace s jejich parkováním, píše deník Mf Dnes. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Stát podobně umožňoval lov a rybaření i při předchozích nouzových stavech. Při první koronavirové vlně mohli myslivci lovit individuálně, podobně mohli individuálně rybáři chodit na ryby.
Na unijní trh se nejspíš kvůli pobrexitové dohodě dostane podstatně méně mušlí, slávek a ústřic z Velké Británie. Britští rybáři si stěžují na propad tržeb a tvrdí, že jim hrozí krach.