rybáři

Kde byly tisíce pstruhů, jsou dnes desítky. Vydry ohrožují ryby na východě Čech

|Jiří Fremuth |Regiony

Rybáři se střetávají s ochranáři přírody. Zarybňování revírů totiž komplikují vydry, kormoráni nebo volavky. Podle rybářů dokonce ohrožují stav ryb. Jenže zasáhnout proti nim nemohou, protože jde o chráněné druhy. Český rybářský svaz ročně do potoků a nádrží v celé zemi vysazuje víc než 3 tisíce tun ryb. Platí za to kolem 200 milionů korun, o velkou část investic nicméně kvůli predátorům přijde.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Obyvatelé Cornwallu hlasovali pro brexit, teď britské hrabství žádá 'unijní' peníze od londýnské vlády

Peníze, které přestanou přitékat z Evropské unie, chceme od londýnské vlády. Tak by se dal shrnout postoj podnikatelů a politiků v britském hrabství Cornwall. Nádherný region na jihozápadním cípu Anglie patří mezi nejvyhledávanější turistické destinace. Přesto je nejchudším a z hlediska dopravní infrastruktury nejzaostalejším anglickým hrabstvím. Díky unijním fondům se situace začala měnit k lepšímu. Přesto se tamní obyvatelé vyslovili v poměru 57 ku 43 procentům pro brexit.

|Štěpánka Kadlečková |Regiony

Plánované krátkodobé rybářské lístky bez nutnosti složení zkoušky se mnohým rybářům nelíbí

Od příštího roku by měly začít platit krátkodobé rybářské lístky. Počítá s nimi ministerstvo zemědělství, které chystá novelu vyhlášky k rybářskému zákonu. Chce tak vyjít vstříc žádosti Českého rybářského svazu. Lístek by byl na 30 dnů a k jeho získání by zájemci nemuseli skládat kvalifikační zkoušku. To se některým rybářům ale nelíbí.

|Pavlína Nečásková |Příroda

Nový Zéland chce vytvořit největší mořskou rezervaci na světě

Největší mořská přírodní rezervace na světě má vzniknout na Novém Zélandu. Konkrétně v místě, které se nazývá Kermadec, leží severně od Nového Zélandu a zaujímá plochu 620 tisíc kilometrů čtverečních. Zatímco ochránci přírody jásají, těžaři a rybáři jsou nemile překvapení. O plánech na její vytvoření informoval novozélandský premiér John Key na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Blokáda Gazy omezuje i rybáře. Slibům o uvolnění sankcí nevěří

Desítky tisíc lidí v pásmu Gazy se přímo či nepřímo živí rybolovem. Delší, čtyřicetikilometrovou stranu protáhlého území tvoří pobřeží Středozemního moře. Stejně jako na ostatní obyvatele této palestinské enklávy ale tvrdě dopadá i na rybáře blokáda, pod kterou se Gaza nachází už osm let. Izrael totiž rybářům umožňuje lovit jen ve velmi úzkém pásu pobřežních vod.

|Vlasta Gajdošíková, Simona Bartošová |Příroda

Kormoráni ničí osádky jihomoravských rybníků, rybáři je ale střílet nesmějí

Rybníkáři stále nemohou střílet kormorány, kteří loví ryby na jihomoravských rybnících. Můžou sice žádat úřady o povolení k odstřelu, ale nedostali zatím ani jediné kladné stanovisko, přestože žádosti podali už přede dvěma měsíci. Důvodem je odpor ornitologů, kteří se ve správních řízeních odvolávají proti střílení kormoránů. Tito ptáci přitom rybníkářům každoročně působí milionové škody.