rybáři

|Jiří Fremuth |Regiony

Kde byly tisíce pstruhů, jsou dnes desítky. Vydry ohrožují ryby na východě Čech

Rybáři se střetávají s ochranáři přírody. Zarybňování revírů totiž komplikují vydry, kormoráni nebo volavky. Podle rybářů dokonce ohrožují stav ryb. Jenže zasáhnout proti nim nemohou, protože jde o chráněné druhy. Český rybářský svaz ročně do potoků a nádrží v celé zemi vysazuje víc než 3 tisíce tun ryb. Platí za to kolem 200 milionů korun, o velkou část investic nicméně kvůli predátorům přijde.

|Jiří Hošek |Zprávy ze světa

Obyvatelé Cornwallu hlasovali pro brexit, teď britské hrabství žádá 'unijní' peníze od londýnské vlády

Peníze, které přestanou přitékat z Evropské unie, chceme od londýnské vlády. Tak by se dal shrnout postoj podnikatelů a politiků v britském hrabství Cornwall. Nádherný region na jihozápadním cípu Anglie patří mezi nejvyhledávanější turistické destinace. Přesto je nejchudším a z hlediska dopravní infrastruktury nejzaostalejším anglickým hrabstvím. Díky unijním fondům se situace začala měnit k lepšímu. Přesto se tamní obyvatelé vyslovili v poměru 57 ku 43 procentům pro brexit.

|Štěpánka Kadlečková |Regiony

Plánované krátkodobé rybářské lístky bez nutnosti složení zkoušky se mnohým rybářům nelíbí

Od příštího roku by měly začít platit krátkodobé rybářské lístky. Počítá s nimi ministerstvo zemědělství, které chystá novelu vyhlášky k rybářskému zákonu. Chce tak vyjít vstříc žádosti Českého rybářského svazu. Lístek by byl na 30 dnů a k jeho získání by zájemci nemuseli skládat kvalifikační zkoušku. To se některým rybářům ale nelíbí.

Nový Zéland chce vytvořit největší mořskou rezervaci na světě

|Pavlína Nečásková |Příroda

Největší mořská přírodní rezervace na světě má vzniknout na Novém Zélandu. Konkrétně v místě, které se nazývá Kermadec, leží severně od Nového Zélandu a zaujímá plochu 620 tisíc kilometrů čtverečních. Zatímco ochránci přírody jásají, těžaři a rybáři jsou nemile překvapení. O plánech na její vytvoření informoval novozélandský premiér John Key na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Blokáda Gazy omezuje i rybáře. Slibům o uvolnění sankcí nevěří

Desítky tisíc lidí v pásmu Gazy se přímo či nepřímo živí rybolovem. Delší, čtyřicetikilometrovou stranu protáhlého území tvoří pobřeží Středozemního moře. Stejně jako na ostatní obyvatele této palestinské enklávy ale tvrdě dopadá i na rybáře blokáda, pod kterou se Gaza nachází už osm let. Izrael totiž rybářům umožňuje lovit jen ve velmi úzkém pásu pobřežních vod.