Říčky v Orlických horách se snaží zajistit lepší autobusový spoj pro místní školáky

Mnozí školáci z Říček v Orlických horách vstávají do školy už po páté hodině. Ráno totiž jezdí do Rokytnice, kde je škola, jen jeden autobus. Z Říček odjíždí před půl sedmou. Obec se rozkládá po kopcích a některé děti to mají na zastávku pěšky hodně daleko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

autobusová zastávka | Foto: Jan Rosenauer

„V praxi to znamená, že musejí stávat o dost dřív než třeba i jejich rodiče do práce. Protože než dojdou na zastávku, trvá to 15 až 20 minut,“ popisuje nezávislý starosta Jaroslav Kuchta. To, že autobus jede tak brzy ráno, má ještě další nevýhodu.

„Děti v 6.20 nastoupí do autobusu. Autobus jede maximálně 15 minut, je to sedm kilometrů. Děti tam dojedou po půl sedmé a pak hodinu a čtvrt čekají na začátek vyučování,“ říká starosta.

Horší to děti mají v zimě, protože je dlouho tma. A když přes noc napadne hodně sněhu, musejí počkat, než pluhy prohrnou silnici. Regionální dopravu organizovala společnost OREDO. Ta podle Jaroslava Kuchty nechtěla problém řešit.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematickém autobusovém spojení v Říčkách v Orlických horách informovala reportérka Kristýna Štanderová

„Argumentovali, že autobus je drahý a musí tam být návaznost, že sem nemohou poslat další linku. Autobus nesmí stát. Jede jeden, který sváží všechny děti z hor do Rokytnice,“ vysvětluje.

Teď situace pro školáky z Říček vypadá nadějněji. Alespoň v to věří krajský radní pro dopravu Karel Janeček z ČSSD, podle kterého už dopravní specialista prověřuje možnosti úpravy jízdního řádu.

„Bude následovat návrh řešení, který se představí zástupcům obce, a v případě, že se navrhované řešení dotkne okolních obcí a bude posun jiných spojů, pak všechny obce požádáme, aby vznesly případné připomínky,“ informuje.

Jízdní řády se budou měnit v červnu, školního autobusu se ale týkat nebudou. „Případné řešení bychom realizovali k dalšímu termínu změn, a to je 31. srpna 2014,“ dodává Janeček.

Slovo „případné" je důležité. Ve hře je totiž několik neznámých - například dopravci nebo námitky okolních obcí. V obci jsou ale rádi, že se po dlouhé době problémem někdo zabývá.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme