Většina jihočeských hradů a zámků se otevře o víkendu. Lákají na nové expozice nebo zákusky

Návštěvnická sezóna na jihu Čech začíná prvního dubna. Většina jihočeských hradů a zámků ale otevře své brány už tento víkend. Některé z nich návštěvníky lákají na nové expozice nebo obnovené interiéry.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rožmberk | Foto: Josef Šmejkal

„Takovou opravdu perličkou bude replika popravčího meče. I ten si budou moci návštěvníci potěžkat, vzít do ruky, seznámit se s ním zblízka,“ láká do katovny kastelánka Rožmberka Andrea Čekanová.

Kastelán dačického zámku Jan Mikeš se vydává zcela opačnou cestou.

V letošním roce totiž v zámeckých prostorách otevřou cukrárnu. Tam budou zákusky vyrobené podle starých receptur.

Přehrát

00:00 / 00:00

Letošní novinky hradů a zámků na jihu Čech představuje redaktorka Jitka Cibulová Vokatá

„Máme spoustu kuchařských knih – původních dalberských. Některé jsou ručně psané. Obsahují spoustu velmi zajímavých mimo jiné i cukrářských receptů. Například jednu z nich si psala Karolina Dalbergová. Uvedené suroviny by dnešní dietology asi zvedly ze židle, ale výsledek stojí za to,“ prozrazuje Mikeš.

Druhou návštěvnickou trasu na zámku Hluboká oživí dvoupatrové a třípatrové dorty. Podle kastelána Miroslava Pavlíčka tyhle cukrářské výrobky na rozdíl od těch dačických ale k snědku nebudou:

„Dorty nejsou ani z perníku, ani z cukru. Jsou z polystyrénu. Jsou zdobeny materiálem, který se používá pro výrobu filmových atrap. Jsou vyrobené z látky, která vydrží třeba deset let. Jsou to barokní dorty z 19. století, které se v té době vyráběly.“

Zámek Hluboká nad Vltavou | Foto: Jan Rosenauer

V Nových Hradech se letos mohou pochlubit obnovenými interiéry.

„Pro návštěvníky jsme zrestaurovali místnost ve druhém poschodí jihozápadní věže. Ta místnost je gotická, v rané renesanci byla upravena. Z té doby se nám tam dochovala originální renesanční omítka, která byla zrestaurována. V tuto chvíli je to jedna z nejstarších odhalených omítek na nových hradech,“ mluví o výjimečné události kastelán Jan Smolík.

1. dubna - tedy v den oficiálního začátku návštěvnické sezóny - zpřístupní své stálé expozice také klášter ve Zlaté Koruně a Státní hrad a zámek v Českém Krumlově.

Státní hrad Nové Hrady | Foto: Národní památkový ústav

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme