U Lipna chátrá vojenský rekreační objekt. Ministerstvo obrany se ho léta snaží prodat

V obci Hůrka na břehu Lipenské přehrady dlouhé roky chátrá bývalý armádní hotel. Do zdejšího rekreačního střediska přitom dříve jezdily ročně desítky tisíc lidí. Ministerstvo obrany se neúspěšně snaží nemovitost prodat, aktuálně ji nabízí už v desátém kole výběrového řízení za více než 22 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní nádrž Lipno. | Foto: Jana Matznerová

Na dveřích visí cedule ‚Hotel je uzavřen, zákaz vstupu‘. Na objektu je vidět, že už ho roky nikdo neobývá.

Středisko tvoří komplex několika budov. O část objektu má zájem Horní Planá. „V tomto komplexu se nachází budova čistírny odpadních vod, která slouží pro celou lokalitu Hůrka. My bychom rádi tento objekt získali do majetku,“ říká starosta Horní Plané Jiří Hůlka.

„Objekt čistírny nebylo bohužel možné vyčlenit a prodat ho přímo obci. Teď tedy s napětím čekáme, kdo bude novým majitelem komplexu, abychom s ním vedli jednání o případném odkoupení čistírny.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Horní Plané natáčela redaktorka Mária Pfeiferová

Starosta je přesvědčen, že budova by novému majiteli nechyběla: „Je to poslední budova přímo u břehu, u hlavní silnice. Je to úplně oddělená, samostatná budova s technologickou částí provozu čistírny odpadních vod.“

Kupce na vojenské lázeňské a rekreační zařízení za minimální cenu 22,5 milionu korun ministerstvo hledá už v desátém kole výběrového řízení. Že takzvaná Volaréza, kde v minulosti našlo práci třicet lidí, chátrá, se nelíbí místním.

„Je to na pěkném místě a nevyužité. Leží to ladem. Dříve tam bylo hodně práce. Tady je to s prací špatné. Tak dlouho to běželo a teď už je to asi sedm let zavřené,“ říká jedna z místních obyvatelek.

„Vojáci mají asi dost peněz. Stále brečí, že nemají. Ale tady to leží ladem,“ říká muž. „Je to škoda. Mohlo to být využité. Mohla by tam být kuchyně a ubytování. Mohli by na tom vydělávat pěkné peníze,“ dodává další žena.

Ministerstva se zbavují nemovitostí za miliardy. K mání jsou kasárna i byty

Číst článek

Vladimír Lukovský z ministerstva obrany potvrzuje, že chátrající rekreační areál v Hůrce není zdaleka jedinou nemovitostí, kterou ministerstvo prodává:

„Prodej nepotřebného majetku patří k prioritám resortu ministerstva obrany. V současnosti máme až 1300 položek, které jsou určené k dalšímu řešení - buď k odprodeji, nebo převodu. Jedná se o majetek v účetní hodnotě ve výši sedm a čtvrt miliardy korun.“

Tisíce turistů by mohly ročně přijíždět do Horní Plané, pokud by se objekt Volarézy povedlo ministerstvu obrany prodat.

Mária Pfeiferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme