Zloděj ukradl bustu Edvarda Beneše z jeho vily v Sezimově Ústí

Policie pátrá po zloději ukradené bronzové busty druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. Neznámý zloděj ji během víkendu ukradl z volně přístupné zahrady komplexu Benešovy vily v Sezimově ústí na Táborsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Busta Edvarda Beneše ze zahrady Benešovy vily | Foto: Policie ČR

Zmizení busty ohlásili svědci v neděli odpoledne. Zloděj ji ale mohl odnést už v sobotu nebo v pátek. Bronzová busta stála na žulovém podstavci u hrobky manželů Benešových.

„Busta je přibližně 50 centimetrů vysoká. Pochází z roku 1947 a je zhotovena z bronzového materiálu. Výše způsobené škody bude následně upřesněna,“ upřesňuje policejní mluvčí Miroslav Doubek.

Po pachateli i odcizené bustě intenzivně pátrají policisté místního obvodního oddělení ve spolupráci s táborskými kriminalisty.

Policie se také obrací na návštěvníky zahrady u Benešovy vily, občany města a na každého, kdo by k uvedenému případu mohl poskytnout jakékoli bližší informace, aby tak učinili na služebně v Sezimově Ústí nebo na lince 158.

„A to jak k přesnějšímu určení doby, kdy busta na podstavci ještě byla, případně již nebyla, dále k možnému pohybu podezřelých osob či případnému výskytu či nabídce prodeje bronzové busty,“ doplňuje mluvčí.

Krádež busty zaskočila předsedkyni Společnosti Edvarda Beneše Věru Olivovou. „To je skandální,“ prohlásila.

Podle policie se zloděj pravděpodobně pokusí bustu prodat.

Beneš strávil v Sezimově Ústí poslední chvíle svého života. Do vily jezdil hlavně odpočívat, ale přijímal tam i významné návštěvy. Vilu odkázala Hana Benešová v roce 1974 státu, aby sloužila jako památník jejího manžela. Naplnění závěti trvalo 30 let. Vila byla za socialismu přestavěna na rekreační sídlo, které ústavní činitelé využívají dosud.

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme