Startuje Nová zelená úsporám. Stát zvýhodní žadatele z Ostravska a Ústecka

Dnes startuje další kolo projektu Nová zelená úsporám, dotačního programu, kterým stát přispívá lidem třeba na zateplení jejich rodinných domů. S dodatkem „2014“ navazuje na loňské kolo, v rámci kterého si žadatelé rozdělili miliardu korun. Nová zelená úsporám má pro letošek vyčleněno dokonce o miliardu víc.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meteorologové vyhlásili v noci na 28. ledna smogovou situaci v části Moravskoslezského kraje. Platí pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko bez Třinecka. Na snímku je ostravská Českobratrská ulice.

Meteorologové vyhlásili v noci na 28. ledna smogovou situaci v části Moravskoslezského kraje. Platí pro Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko bez Třinecka. Na snímku je ostravská Českobratrská ulice. | Zdroj: ČTK

První žádosti začne Státní fond životního prostředí přijímat v deset hodin dopoledne.

„Letošní program je zaměřen na zateplování rodinných domů, na stavbu nízkoenergetických domů a na výměnu starých neekologických kotlů za kotle na biomasu, plynové kotle a tepelná čerpadla a rovněž na instalaci solárních panelů na ohřev teplé vody,“ popsal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Jen pro letošní rok je podle něj připravena miliarda a devět set milionů korun.

První žádosti by mohly být schválené v květnu

Když program startoval loni, jen za první den se o příspěvek přihlásily stovky lidí. Letos se dá zájem čekat ještě vyšší. Celkem si zájemci v Nové zelené úsporám rozdělí v průběhu sedmi let 27 miliard korun.

Stát zvýhodní uchazeče z Moravskoslezského a Ústeckého kraje. Kvůli špatnému ovzduší dostanou o deset procent vyšší podporu. I pro ně však platí, že žádost musí projít schvalovacím kolečkem – úředníci nejprve posoudí projekt a pak jeho energetický přínos.

„Audit musí říci, co se má udělat, aby se dosáhlo úspory. Následně projektová dokumentace zpracovaná na základě posudku energetického auditora musí říci, jak se to má provést,“ vysvětlil ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Podle něho dotace žadatelům ušetří až polovinu nákladů. První zájemci dostanou peníze už během několika týdnů.

Zateplování panelových domů ve Vlašimi (5) | Foto: Karel Chlumec

„Můžeme garantovat ambiciózní plán, aby ty žádosti, které budou první, byly schvalovány již v polovině května, aby realizace těch projektů mohla začít co nejdříve. A stejně tak máme velkou ambici, aby vyplácení podpory mohlo probíhat v řádech jednotek týdnů,“ dodal Valdman.

Majitelé rodinných domů mohou získat 55 procentní podporu na zateplení, dotace na ekologické kotle dosáhne až 75 procent.

Letošní Nová zelená úsporám skončí vyčerpáním peněz, nejpozději 31. října tohoto roku.

Květa Moravcová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme