Bezdomovkyň přibývá, na ulici žije podle odhadů zhruba pět tisíc žen

Bezdomovkyň se v České republice zřejmě zdvojnásobil. Podle odhadů obecně prospěšné společnosti Jako doma, která se na pomoc ženám bez domova zaměřuje, jich žije na ulici až pět tisíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovec Miloš Hudeček spí na lavičce na peróně

Bezdomovec Miloš Hudeček spí na lavičce na peróně | Foto: Michal Záboj | Zdroj: Český rozhlas

Přesná čísla se zjišťují velmi špatně, protože většina bezdomovkyň odmítá pomoc charitativních organizací. Počet žen bez střechy nad hlavou ale podle Kristýny Ciprové z organizace Jako doma v posledních letech každopádně roste.

„Z údajů, které máme, a ze zkušeností ze zahraničí víme, že se to číslo pohybuje kolem 20 až 30 procent. Podle neformálních výzkumů se předpokládá, že se v celé České republice pohybuje kolem 5000 žen bez domova,“ přibližuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematiku žen bez domova se zajímal redaktor Martin Karlík

Jednou z těch, které nocují po celý rok venku, je i Nataša z Chrudimi. Problémy má zejména v zimě, když udeří silné mrazy.

„Měla jsem co dělat, abych ráno vstala ze země. Dneska byla v noci hrozná zima. Opravdu necítím nohy,“ vyprávěla před rokem a čtvrt.

Ani při dvacetistupňových mrazech se ale nešla schovat do tepla – do noclehárny nebo azylového domu. „Pořád do parku, to je teď můj domov. Mám tam deku, spacák. V noci mi není zima, jsem zabalená. Ale pak je to hrozné,“ dodávala.

Tento přístup není ojedinělý. Ženy se totiž podle Kristýny Ciprové v ubytovacích zařízeních pro bezdomovce mnohdy necítí bezpečně.

Strach z mužů

„Ženy se do situace bezdomovectví často dostávají z hlediska kombinace různých faktorů. Jeden z nich je třeba domácí násilí nebo vůbec nějaké násilí ze strany mužů. Služby, ve kterých dominují muži, což je většina z nich, tak do nich se ženám nechce, necítí se tam bezpečně, proto tam nechodí a ocitají se vlastně v nějakém začarovaném kruhu,“ vysvětluje.

Problémem bývá i alkohol. Noclehárny nejsou přístupné podnapilým lidem bez domova, i když někde třeba ještě půl promile tolerují.

V roce 2012 přitom statistický úřad uváděl, že v zemi žije téměř 2500 žen bez domova. Celkový počet bezdomovců se pak vyšplhal přes 11 tisíc.

Květa Moravcová, Martin Karlík, krw, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme