V turnovské nemocnici dávají lidem kloubní náhrady udělané na míru

V Panochově nemocnici v Turnově na Semilsku začali dělat unikátní operace. Pacientům tam dávají umělé kolenní klouby udělané na míru. Nejmoderněji vyrobené náhrady, které turnovská nemocnice objednává v Americe, usnadňují práci lékařům a především ušetří hodně bolesti a dnů rekonvalescence pacientům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace (ilustrační foto)

Operace (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Primář ortopedie doktor Dalibor Ďurďa ukazuje kloubní náhrady udělané na míru. Na bílém tvrzeném plastovém odlitku kolenního kloubu je vyražené jméno operatéra a pacienta, pro kterého je implantát určený - aby nedošlo k záměně.

„Zkušenosti s tím mají zatím v Pardubicích nebo v Kroměříži a my jsme jednou z pěti nejproduktivnějších ortopedií, které tyto operace provádějí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Unikátní způsob pro aplikaci kloubních náhrad popsala Šárka Škapiková

Kolenní náhrady na míru vyrábí americká firma v Belgii. Když je nemocnice objedná, do 20 dnů kloub pacientovi přijde a je možné ho voperovat. Výrobě plastového kloubu předchází několik vyšetření a pak přesná práce v laboratoři.

„Zhotovuje se to pomocí magnetické rezonance nebo computerové tomografie, takzvaného cétéčka, takže pacientovi se udělá snímek celé nohy a podle toho se pak udělá ten odlitek, je to jeho takový jedinečný vzor,“ vysvětluje Ďurďa.

Implantáty na míru mají velké výhody jak pro lékaře - operatéry, tak pro samotné pacienty. Operace je rychlejší - což je pro pacienty vždycky lepší - znamená to menší rizika.

„Pro toho člověka to je lepší v tom, že je kratší doba operace, čili menší krevní ztráty, ale hlavně je výhodou perfektní vyvážení kolene.“

A další výhodou je to, že kolenní kloub na míru zatím plně hradí pojišťovna.

Šárka Škapiková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme