Ministr financí chce od OKD záruky, jinak na státní podporu Dolu Paskov nekývne

Než se ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO rozhodne, zda jeho resort kývne na státní podporu pro Důl Paskov, chce znát celkovou hospodářskou situaci vlastníka dolu, společnosti OKD. A chce také od těžaře jasné záruky, že peníze vynaloží účelně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

„Pokud OKD dnes tvrdí, že je to jen Důl Paskov, a bude nadále firmu provozovat, musí nám dát garance, že tomu tak skutečně bude,“ říká Babiš.

„Tedy že se nestane, že když teď pomůžeme Dolu Paskov, tak příští rok zas přijde s nějakým jiným problémem,“ doplňuje.

Společnost OKD je připravená dát ministrovi financí i celé vládě veškeré informace o aktuální situaci v OKD.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci kolem Dolu Paskov mluvil na Radiožurnálu ministr financí Andrej Babiš (ANO)

Finanční podporu pro Paskov prosazuje premiér Bohuslav Sobotka. Podle něj stát potřebuje získat čas na to, aby do regionu s vysokou nezaměstnaností přilákal nové investory a vytvořil nová pracovní místa.

Sociální demokraté na to chtějí uvolnit ze státního rozpočtu 1,1 miliardy korun. Podle hnutí ANO je ale podpora soukromé firmy nepřijatelná a sanaci má zajistit společnost sama.

„Nemůžeme přece řešit jen situaci horníků v Dole Paskov. Musíme najít řešení pro celou společnost OKD, pro všechny horníky,“ tvrdí Babiš a dodává:

„Ještě nebylo řečeno oficiálně, že se kupující, když kupoval OKD od státu, zavázal, že nevznikne žádný další nárok na vynaložení prostředků ze státního rozpočtu a že nikdy nebude požadovat ani nárok na sociální potřeby ani na sanaci dolů. A dokonce to podepsal pod pokutou a náhradou škody.“

OKD, a.s. - základní údaje o těžbě a počtu zaměstnanců | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Věra Pfeifferová, Veronika Neprašová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme