Vojáci do konce roku dostanou chybějící boty i uniformy za 400 milionů, slibuje MO

Čeští vojáci si stěžují na zastaralou výstroj. Ze svého si proto musí kupovat ochranné brýle nebo třeba lepší boty do terénu. Nedostatkovým zbožím v armádě jsou i nové uniformy. Ministerstvo obrany potíže přiznává. Zkraje roku proto pořídilo 6 tisíc letních stejnokrojů za 35 milionů korun. Šéf resortu Martin Stropnický (ANO) chce do budoucna zlepšit vybavenost výstrojních skladů díky lepším tendrům. Zatím ale platí kritika vojáků, že s výstrojními body si teď mohou akorát tak doma tapetovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček

Na úvod jeden příklad: aby vojáci mohli střílet z útočné pušky 805 BREN, potřebují ochranné brýle. Správně by je měli dostat ve výstrojních skladech, jenže tam by teď příliš nepochodili. Pořizují si je proto radši za své.

„Já sice dostanu body, ale nemůžu nafasovat, takže musím zainvestovat minimálně tisícovku do nových ochranných brýlí. Rukavice to samé. Něco ve skladech je, jenže omezený počet. Zase si musím koupit vlastní. Navíc jsou nakázané,“ popisuje voják, který si přál zůstat v anonymitě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s chybějící výstrojí pro vojáky natáčela redaktorka Evelyna Kulíšková

A u brýlí stížnosti nekončí. Vojákům se nelíbí ani těžké a zastaralé balistické vesty. Mezi nedostatkové zboží v armádě už roky patří také goretexové boty a uniformy. „Na ty dosáhnou odstřelovači nebo někteří průzkumníci a pak ti, co mají kamarády."

Náčelník generálního štábu Petr Pavel mezery ve výbavě armády přiznává.„Vojáci si stěžují v řadě případů oprávněně. I já si kupuji výstroj, která ve skladech není," říká náčelník generálního štábu.

Tendry šité pro jednu firmu

Stížnosti vojáků se příliš neliší od těch policejních, na které upozornil Radiožurnál začátkem roku. Podle ministra obrany Martina Stropnického tentokrát ovšem není problém jen v nedostatku peněz, ale i ve vypisování veřejných zakázek z minula.

„Strašně často je to šito na jednu firmu. A ty ostatní firmy se ozvou, tím se to celé zdrží a výsledek je, že vojáci nemají ponožky. A my jsme teď v řadě případů v této situaci. Já skutečně chci, aby ten, kdo pochybil, byl nějak penalizován,“ zdůrazňuje Stropnický.

Alespoň částečně se ministerstvo pokusilo vyřešit problémy s uniformami. Nové nakoupilo pro šest tisíc vojáků, tvrdí mluvčí Jan Pejšek. Do konce roku se podle něj zaplní sklady i další výstrojí.

„My doufáme, že dotáhneme zakázku na obuv, a v tuto chvíli se připravuje výběrové řízení na bundy vzor 2000 a doufejme, že i na ponožky. Dohromady je letos v plánu za to utratit až 400 milionů korun," upřesňuje mluvčí.

Nový systém výdeje

Řadoví vojáci se ale bojí, že na ně nezbude. Ještě vzpomínají na tři roky starou aféru v žateckém praporu brigády rychlého nasazení. Tehdy se spekulovalo o tom, že výstroj ve velkém rozkrádali důstojníci. Podle vedení armády je opakování takového excesu už nemožné.

„Existuje nový systém výdeje, kdy veškerá evidence je řízena přes počítače. Takže při jednom kliknutí okamžitě zjistíte, co voják dostal a kdy má na další součástky nárok. Tím je nastaven důsledně kontrolní mechanismus, který zabraňuje neoprávněnému výdeji výstrojního materiálu," ujišťuje mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme