Okolo OKD to jiskří, budoucnost závisí i na vývoji cen uhlí

Situace kolem Ostravsko-karvinských dolů se každým dnem dál vyhrocuje. Přicházejí další a další vyjádření politiků. Padlo i trestní oznámení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Paskov | Zdroj: ČTK

Ministr financí Andrej Babiš dnes řekl, že se chce osobně přesvědčit o situaci v OKD. Chce se sejít se zástupci investora. K možné pomoci státu, kterou prosazuje premiér Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu Jan Mládek, se vyjádřila odborová centrála. Ta je pro pomoc.

Ministr financí ovšem trvá na tom, že stát soukromé firmě pomáhat nemá. A ještě jedna dnešní událost: Šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura podal trestní oznámení na premiéra Bohuslava Sobotku kvůli privatizaci OKD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější ekonomický vývoj kolem OKD sleduje Jitka Hanžlová

Celá kauza začala právě privatizací před deseti lety. Vyšetřuje ji protikorupční policie a zatím obvinila tři lidi. Stát přišel o většinový podíl už v devadesátých letech. V roce 2004 rozhodla sociálně demokratická vláda o prodeji zbylých 46 procent akcií společnosti Karbon Invest za 4 miliardy a 100 milionů korun.

O privatizaci rozhodoval i tehdy ministr financí Bohuslav Sobotka. Později se objevily různé posudky, které odhadovaly hodnotu majetku OKD od 10 do 24 miliard.

Kvůli nízké privatizační ceně začala prodej prověřovat Evropská komise. Spokojila se s odpovědí ministerstva financí, že cena byla v pořádku.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těží jej v hlubinných dolech v ostravsko-karvinském revíru v jižní části Hornoslezské uhelné pánve.Pramen: OKD

Mladá fronta Dnes přinesla teď informaci, že ministerstvo použilo v roce 2005 podklady, které vypracoval právník Karbon Investu.

Bohuslav Sobotka tu informaci bere jako útok koaličního partnera Andreje Babiše, kterému deník patří.

Zdeněk Bakala a Karbon Invest

Do tohoto příběhu vstoupil jeden ze současných majitelů OKD Zdeněk Bakala. Firmě Karbon Invest zajišťoval peníze, aby měla za co doly privatizovat. Přibližně po třech měsících koupil celý Karbon Invest. Je společníkem holdingu BXR, který doly prostřednictvím společnosti NWR vlastní spolu s dalšími majetky.

Z této společnosti ale odchází, protože se nepohodl s partnery. Sám říká, že mají rozdílné názory na další podnikání. A to se zřejmě týká především OKD. To je na pokraji krachu a plánuje zavřít ztrátový důl Paskov. Bez finanční injekce se ale neobejde.

Bakala naznačuje, že je ochotný nalít do dolů další peníze, aby prodloužil jejich fungování a zmírnil sociální dopady zavírání. Ovšem chtěl by po státu pomoc při útlumu dolu Paskov.

Diskuse o pomoci státu

Pomoc ve výši přes miliardu korun nabídl ministr průmyslu Jan Mládek. Podporuje ho premiér Sobotka. Proti jsou ovšem předseda lidovců Pavel Bělobrádek a ministr financí Andrej Babiš, který odmítá lít do soukromé firmy další peníze:

„Proč stát chce dát soukromé firmě 1,1 miliardy, když pana Bakala je velice bohatý člověk. A pokud pan Bakala oznamuje, že se vrací podnikat do České republiky a má problémy se svými společníky, tak možná změní stanovisko a bude provozovat důl dál.“

Sobotka obvinil Babiše ze zneužívání svých médií k tlaku na ČSSD. Nesmysl, reagoval Babiš

Číst článek

Odhaduje se, že sám Bakala získal z dividend skupiny a z prodeje akcií NWR kolem 40 miliard korun. Podle jeho slov představuje OKD jen desetinu jeho majetku v jiných firmách.

Další fungování dolů hodně závisí na tom, jak se budou vyvíjet ceny uhlí. Zatím jsou tak nízké, že Paskov těžce prodělává.

Podle odborníků se například kvůli americké nadprodukci nedá čekat, že v dohledné době ceny uhlí na trhu vzrostou.

OKD, a.s. - základní údaje o těžbě a počtu zaměstnanců | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Jitka Hanžlová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme