Kvůli hospodaření v oblasti ICT promarnilo MPSV miliardu korun, tvrdí Marksová

Resort práce a sociálních věcí promarnil podle ministryně Michaely Marksové (ČSSD) kvůli dřívějšímu špatnému hospodaření až miliardu korun. Špatné hospodaření se týká informačních a komunikačních technologií (ICT). Audit prý ukázal, že velká část systémů v resortu funguje bez smluv, a některé služby jsou dokonce dvakrát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidátka na ministryni práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová z ČSSD | Zdroj: ČTK

Ministryně dnes výsledky auditu představila na tiskové konferenci.

„Čekali jsme, že výsledky auditu budou zajímavé, ale předčily moje osobní očekávání. Je tady obrovský chaos. Velká část systémů funguje v právním vzduchoprázdnu. V některých případech jsou služby nakoupeny dvakrát nebo třikrát. Kvůli špatnému hospodaření v oblasti ICT se promarnilo kolem jedné miliardy korun,“ uvedla Marksová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD Michaela Marksová a Jaromír Drábek, exministr práce a sociálních věcí a poslanec TOP 09 v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu

Podle poradce ministryně Roberta Baxy miliardu tvoří výdaje za tři roky, které resort platil za paralelní provoz původního a nového systému pro úřady práce, za vícenáklady na přechod mezi systémy i za náklady na pracovníky.

Ke změnám v oblasti ICT přistoupilo ministerstvo před několika lety pod vedením Jaromíra Drábka (TOP 09). Ten s kritikou nesouhlasí.

„Tam bylo představeno celkem velmi vágně, že se to mělo týkat nějakých smluv v nějakém období. A pokud bychom měli konkrétně komentovat nějakou záležitost, tak musíme mít nějakou konkrétní záležitost. Ono v řadě případů také dochází k matení pojmů a čísel, protože je za škodu vydáváno něco, co škodou není, jsou porovnávána čísla z jednotlivých let za různé objemy prací,“ poznamenal Drábek.

Podle něj resort naopak ušetřil. „Fakta jsou jasná. Kdo se podívá do státního závěrečného účtu za rok 2012 a případně 2011, tak je jasné, že sjednocováním informačního systému a opuštěním jednoho monopolního dodavatele se peníze šetřily, nikoli utrácely navíc,“ řekl Drábek.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) | Foto: ČTK

Podle něj se zaměňují výdaje na systém pro vyplácení dávek s celkovými náklady resortu za informační technologie.

Marksová dnes také řekla, že její úřad podal dvě trestní oznámení na neznámého pachatele. První se týká možného ohrožení chodu resortu a kybernetické bezpečnosti. „Systém je nastaven tak, že ho nemáme plně v rukou, plně pod kontrolou,“ uvedla ministryně.

Druhé trestní oznámení pak její úřad podal kvůli podezření na podvod na vládě či na antimonopolním úřadu.

ČTK, Tereza Chlubná, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme