Jesenické lázně nabízí bohatý velikonoční program, zpřístupní i Priessnitzovu hrobku

Zeleným čtvrtkem odstartovaly v jesenických lázních velikonoční oslavy. A pokračují i v dalších dnech. Mimořádně je dnes pro veřejnost otevřená i hrobka Vincence Priessnitze. Atraktivní budou i ukázky tradičních velikonočních zvyků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Priessnitzův dům | Foto: Josef Šmejkal

Jesenické lázně otevírají hrobku svého zakladatele Vincence Priessnitze jen zřídka. Už přes 20 let ji střeží penzista Jan Kratěna. Dnes na návštěvníky počká až do půl páté i se svým výkladem.

„Mezi rodiči je malá rakvička. Priessnitzovi měli 10 dětí, tři jim umřely předčasně. Po otevření této malé rakvičky bylo odborníky konstatováno, že to nemůže být dítě starší dvou let,“ upozorňuje. Přímo k rakvím Priessnitze a jeho choti se ale lidé nedostanou, chrání je kovová mříž.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velikonoční program v jesenických lázních přiblížila redaktorka Andrea Švubová

Za bývalého režimu se o hrobku nikdo nestaral. Jan Kratěna ji objevil ve velmi zanedbaném stavu. Zatékalo do ní a nejmenší rakev dokonce plavala v nánosech bahna. Nejdříve ji vyčistil, potom s kolegy vybudoval schody i dlažbu.

Hrobka Vincenze Priessnitze je navštěvovaným místem | Foto: Priessnitzovy léčebné lázně

„Byla tady samá hlína a kamení. Voda a bahno se dostaly i do krypty. Malá rakvička měla obrovské otvory. A blížilo se dvousté výročí Priessnitzova narození. Tak jsme sehnali plech a otevřeli jsme ji, abychom se přesvědčili o obsahu a je tam opravdu kostra batolete. Byla to dcera Karolína,“ popisuje.

Osobnost velikána přírodního léčitelství připomene také komentovaný film. Promítat se bude ve zdejším kině dnes v 19 hodin.

Zítřek už bude patřit zručným řemeslníkům. V hale sanatoria Priessnitz budou před zraky návštěvníků plést košíky, pomlázky, malovat a zdobit kraslice. Nebudou chybět ani ukázky dalších velikonočních zvyků.

Děti se mohou dopoledne těšit na pohádkovou babičku, dospělé čeká odpoledne pravý folklór u cimbálu. Bílou sobotu završí velikonoční veselice. Atmosféru jarních svátků umocní i nedělní klavírní preludium a recitál dvou saxofonů. Ten začíná v pondělí ve 14 hodin.

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme