Ústavní soud poprvé rozhodl o poplatcích za úvěr. Banka je vracet nemusí

Ústavní soud zamítl první stížnost na poplatky za vedení úvěrového účtu. Česká spořitelna nemusí vracet klientce 7200 korun. Senát ústavního soudu přijal argumenty soudů nižších instancí, které žádost zamítly už dříve.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud v Brně (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Poplatky spojené se spotřebitelským úvěrem byly zcela běžnou praxí v bankovním světě. Mají oporu v právním řádu a počítá se s nimi při srovnávání cen úvěrových produktů na trhu,“ zdůvodnil rozhodnutí soudce Jan Filip.

„Existuje také velké množství rozhodnutí, jimiž soudy ujednání o poplatcích považovaly za platnou součást úvěrové smlouvy,“ dodal soudce. V nálezu soudu doslova stojí, že vztah banky a klienta není vztah pachatele a oběti.

Ústavní soud měl k zamítnutí stížnosti několik dalších důvodů. Zmínil například bagatelnost předmětu sporu. Pokud se jedná o částku nižší než 10 000 korun, tak u obecných soudů není ani přípustné odvolání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání brněnského zastupitelstva sledovat reportér Tomáš Jelen

Ústavní soud také podle Vlastimila Göttingera z jeho odboru vnějších vztahů nemá sloužit jako sjednocovatel judikatury, to je funkce Nejvyššího soudu. V oblasti smluvních vztahů by podle Ústavního soudu měli zakročit spíš zákonodárci.

V pilotní kauze řešil ÚS případ ženy, která od České spořitelny žádá 7200 korun. V roce 2007 uzavřela úvěrovou smlouvu, na jejímž základě jí spořitelna účtovala za správu úvěru 150 korun měsíčně. Žena to označila za bezdůvodné obohacení.

Podle stížnosti spořitelna přesvědčivě nevysvětlila, jaké služby vlastně za poplatek poskytuje, proto je prý ujednání neplatné pro neurčitost a nesrozumitelnost. Jako další důvody neplatnosti stížnost zmiňovala rozpor s dobrými mravy a značnou nerovnováhu v právech a povinnostech smluvních stran.

Obvodní soud pro Prahu 4 ženinu žalobu zamítl. Ujednání o poplatku za správu úvěru podle soudu splňuje všechny náležitosti právního úkonu. Poplatek je paušální, proto není vymezeno, jaké konkrétní služby zahrnuje. Žena musela také zaplatit náklady řízení.

Čisté výnosy z poplatků tuzemských bank loni klesly o 240 milionů Kč na 37,04 miliardy korun. Jsou tak nejnižší od roku 2009, ale pořád o více než čtyři miliardy vyšší než v roce 2006. V hrubém se loni na poplatcích a provizích vybralo bezmála 50 miliard korun. Na údaje vyplývající ze statistik ČNB upozornil nedávno server bankovnipoplatky.com.
Zdroj: ČTK

Podle mluvčí České spořitelny verdikt soudu potvrzuje politiku banky. „Potvrzuje skutečnost, že naše poplatková politika byla v souladu s platnými smlouvami a legislativou,“ říká mluvčí Helena Matuszná.

„Zároveň věříme, že dnešní rozhodnutí Ústavního soudu napomůže ukončení uměle vyvolaných sporů, jejichž cílem není ve skutečnosti ochrana spotřebitele, ale podnikatelský projekt jejich iniciátora,“ dodává mluvčí banky.

Nejspíš narážela na projekt BankovníPoplatky.com, kde majitele serveru Patrik Nacher nabízel klientům bank mimo jiné také možnost, připojit se k hromadné žalobě. Sám Nacher s rozsudkem nesouhlasí.

„Mrzí mě, že vůbec nikomu v justici nevadí podezřelý průběh celého sporu, od neuznání plných mocí, přes záměrné a neodůvodněné zdražení soudních poplatků pro klienty, konče vytvářením jednočlenných soudních senátů s předem jasným negativním stanoviskem. A nulová šance, aby byl spor přidělen i soudci s jiným právním názorem,“ informoval Patrik Nacher.

Obecné soudy daly z celkem 300 případů za pravdu klientům bank jen ve třech případech. „Trend zpochybňovat uzavřené smlouvy, ze kterých už bylo plněno, které byly srozumitelné a nebyly uzavřené pod žádným nátlakem, by byl pro celou ekonomika špatná zpráva,“ říká náměstek ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu komentovali vedoucí Odboru vnějších vztahů a protokolu Ústavního soudu Vlastimil Göttinger a právník Petr Němec, který spolupracuje se službou - Poplatkyzpet.cz

Během soudního sporu o vracení bankovních poplatků, tedy posledních 14 měsíců, byl poplatek za vedení úvěrového účtu zrušen téměř u všech bank, takže se nových nebo refinancujících klientů téměř netýká.

Rozsudek bude nejspíš sloužit jako modelový pro další obdobné případy, pro všechny soudy je závazný. Na Ústavní soud se kvůli úvěrovým poplatkům obrátilo přes sto lidí.

Právník iniciativy PoplatkyZpět.cz Petr Toman klientům doporučí, aby své žaloby stáhli. V jednotlivých případech se ale možná obrátí na Evropské soudy.

Banky od loňska čelí požadavkům více než 300 000 klientů na vrácení poplatků za vedení hypotéky nebo spotřebitelského úvěru. Justice zatím ve výrazné většině případů rozhodla ve prospěch bank.

ČTK, Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme