Ukrajina dala Rusku ultimátum k objasnění vojenských aktivit u svých hranic

Ukrajina dala Rusku ultimátum. Do dvou dní po něm chce podrobnosti o vojenském cvičení, které zahájilo poblíž jejích hranic. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo zahraničí. Úřadující prezident Oleksandr Turčynov vyzval Kreml, aby se přestal vměšovat do vnitřních záležitostí jeho země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinské bezpečnostní síly u kontrolního stanoviště u Slavjansku, které zapálili proruští separatisti | Foto: Mika Velikovskiy | Zdroj: ČTK

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu už dříve oznámil, že vojenské manévry jsou reakcí na aktivitu NATO na východě Evropy i na vyhrocenou situaci na východní Ukrajině.

Vláda v Kyjevě mezitím údajně pozastavila vojenskou operaci ve Slavjansku, jedné z bašt proruských vzbouřenců na východě Ukrajiny. Informovaly o tom agentury.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z ukrajinského Doněcku se přihlásil zpravodaj ČRo Alexander Tolčinský, z Moskvy zpravodaj Martin Dorazín

Oficiálním důvodem je, že se mají přeskupit ukrajinské síly a zjistit nejnovější informace o situaci. Při dnešním útoku ukrajinských speciálních jednotek tam zahynulo nejméně sedm proruských vzbouřenců.

Informace o pozastavení akce přišla jen několik hodin po vystoupení ruského prezidenta Vladimira Putina v Petrohradu. Ten ukrajinskou operaci označil za trestnou výpravu a pohrozil, že jestli ukrajinská vláda nasadí armádu proti separatistům, nezůstane to bez odpovědi.

V samotném Slavjansku panuje napjatá a nepřehledná situace. Speciální jednotky ukrajinské armády a sil ministerstva vnitra se ráno pokusily z různých směrů město ovládnout, a to za podpory obrněných transportérů a vrtulníků.

Ukrajinské zdroje během dne informovaly o tom, že vládní síly úspěšně postupují do centra města.

Ukrajinské bezpečnostní síly u kontrolního stanoviště u Slavjansku, které zapálili proruští separatisti | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Putin varuje před vojenskou operací ukrajinské armády na východě země

Číst článek

Samozvaný starosta Slavjansku Ponomarjov údajně hrozí popravou každému, kdo poskytne ukrajinským silám jakoukoli pomoc. Trest hrozí i těm, u koho vzbouřenci najdou letáky vyzývající obyvatelstvo k zachování klidu a nevycházení z domů.

Proruští separatisté na východě Ukrajiny dnes také propustili amerického reportéra Simona Ostrovskyho. V zajetí ho drželi od pondělí. Oznámil to server Vice News, pro který novinář pracoval.

Ostrovsky je prý v pořádku. S ohledem na jeho soukromí ale zpravodajský portál další informace neposkytl.

Krize na Ukrajině - z bojů o Slavjansk na východě Ukrajiny hlášeno až pět mrtvých - mapa | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Martin Dorazín, Alexander Tolčinský, mta, Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme