Do kapliček křížové cesty u Volar se po desetiletích opět vrátí obrazy

Do kapliček křížové cesty ve Volarech na Prachaticku se před Velikonocemi začne po desetiletích vracet obrazová výzdoba. Nové obrazy maluje výtvarnice Vladimíra Fridrichová Kunešová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Křížová cesta u Nové Říše | Foto: Magda Pojerová

Druhá polovina dvacátého století znamenala pro křížovou cestu ve Volarech postupnou likvidaci.

V roce 2000 se však volarská radnice rozhodla cestu obnovit a po rekonstrukci se do jednotlivých kapliček vrátí i obrazy. Původní barevné reliéfy v nich nejsou téměř sedmdesát let. Ty nové maluje ve svém ateliéru v Husinci výtvarnice Vladimíra Fridrichová Kunešová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novou výzdobu křížové cesty ve Volarech se zajímal redaktor Václav Malina

„Vždycky mě ty křížové cesty nějakým způsobem zajímaly, ať už jsem je viděla v zahraničí, nebo naše křížové cesty české, kterých je poměrně dost i tady v jižních Čechách. Ono je to – snad nesnížím vážnost téhle tématiky – podobné, jako když si přečtete několik kuchařských receptů, a pak to jídlo uděláte úplně po svém,“ říká výtvarnice ke své současné práci.

Obrazy znázorňující poslední dny Ježíše Krista vznikají na plechových deskách. Reliéf tvoří jednotlivé vrstvy barev.

Kunešová už má jednu výzdobu křížové cesty za sebou – dělala ji pro městys Lhenice.

Současná práce je jiná, už proto, že lehnická křížová cesta míří stále stejným směrem, a tedy i postavy na obrazech jsou stále stejným směrem. Narozdíl od Volar.

„Křížová cesta volarská má zvláštní půdorys, od třetí kapličky jde cik cak,“ popisuje Kunešová. „Takže jednou jdou ty postavy doleva, a podruhé jdou doprava, aby šly stále do kopce až k té kalvárii, která je na vrcholu,“ dodává.

Václav Malina, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme