Nový vir ohrožuje internetové bankovnictví. Hackeři cílí hlavně na chytré mobily

Počítačový vir napadá internetové bankovnictví klientů. Nový druh hackerského útoku se zaměřuje hlavně na chytré mobilní telefony. Po přístupu do bankovnictví vyžaduje instalaci bezpečnostní aplikace do mobilu. Stáhnutím programu ale člověk může přijít o všechny svoje úspory. Banky už řeší desítky takových případů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smartphone (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Vážený kliente, nabízíme vám další způsob ochrany.“ Tak začíná podvodné upozornění, které v posledních týdnech napadá účty klientů. Stáhnutí aplikace je údajně nutné ke správě účtu.

Na první pohled to vypadá, že zprávu zaslala sama banka. Text je ale trikem hackerů, kteří se chtějí dostat k citlivým údajům klienta.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém viru napadajícím internetové bankovnictví klientů informovala redaktorka Zuzana Švejdová

„Mají za cíl vylákat z klientů bezpečnostní hesla, údaje ke kartám nebo osobní citlivé údaje. My v současné době evidujeme několik reklamací, které nyní prověřujeme,“ říká tisková mluvčí České spořitelny Helena Matuszná.

Útoky zaznamenaly i ostatní tuzemské banky. V případě, že se člověk stane obětí takového útoku, měl by situaci okamžitě řešit.

„Pokud se klient stane obětí hackerského útoku v internetovém bankovnictví, měl by neprodleně kontaktovat svou banku,“ nabádá mluvčí ČSOB Pavla Hávová.

Úspěšných útoků není podle bankovní asociace hodně

Před podobnou formou hackerských útoků varovala už vloni Česká bankovní asociace. Počítačoví piráti totiž nacházejí stále nové cesty - jejich cíl je podle náměstka ředitele České bankovní asociace Jana Matouška jasný.

„Cílem útočníků jsou vždy peníze klientů na jejich účtech. Naštěstí těch dokonaných, úspěšných případů je málo; jsou to v celém bankovním sektoru jednotky až málo desítek případů měsíčně. Pokusů je samozřejmě řádově víc, jsou jich stovky,“ dodává Matoušek.

Chyba v šifrování na internetu vystavila možným útokům až dvě třetiny sítě

Číst článek

Každý den provedou klienti bank zhruba dva miliony transakcí, stále častěji právě prostřednictvím mobilních telefonů. Jenže ty se teď stávají hlavním cílem počítačových pirátů.

„Jak roste počet chytrých telefonů a tabletů, a tím, jak jsme čím dál častěji připojeni k internetu 24 hodin denně, tak bude růst i zájem hackerů se do těchto zařízení dostat a nějakým způsobem nám komplikovat život,“ potvrzuje mluvčí Národního centra kybernetické bezpečnosti Radek Holý.

Důležité je proto zabezpečení mobilních telefonů i počítačů - nejlépe antivirovými programy.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme