Dlouhodobě nezaměstnaní plní ubytovny. Nejvíce jich evidují na Ostravsku

Drtivá většina lidí bez práce na Ostravsku nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti. Problém je v tom, že práci hledají velmi dlouho a musí se spoléhat na jinou formu státní podpory. V Moravskoslezském kraji je takových lidí zhruba 75 tisíc, nejvíc v celé republice. Ministerstvo práce a sociálních věcí slibuje pomoc, protože právě tito nezaměstnaní míří do ubytoven a roztáčí takzvaný byznys s chudobou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce v Ostravě | Foto: F. Tichý

„Já už sem chodím víc jak deset let,“ říká starší muž, který kdysi fáral na dole. I mnoho dalších prozrazuje těžko představitelnou dobu bez práce, bez platu a bez jistoty:

„Už dvanáct roků.“
„Tři čtyři roky. Práce nikde není.“
„Šestý měsíc. Člověk hledá a hledá – nevzdám to.“

V Moravskoslezském kraji je 92 tisíc nezaměstnaných a většina z nich hodně dlouho, protože volná místa zoufale chybí, potvrzuje Vladana Piskořová z úřadu práce v Ostravě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dlouhodobé nezaměstnanosti na Ostravsku natáčel redaktor Martin Knitl

„Déle než rok je v evidenci více než 70 procent uchazečů o zaměstnání a déle než dva roky je to více než čtvrtina,“ říká Vladana Piskořová.

Dokonce ví o lidech, kteří jsou nezaměstnaní celou dobu existence úřadu práce, to znamená téměř čtvrt století. Od těchto čísel už je jenom krok k dalšímu problému s ubytovnami, i když to tak na první pohled nemusí vypadat.

„Ubytovny nejsou jenom problém nepřizpůsobivých, ale také těch, kteří dlouhodobě nejsou schopni nalézt zaměstnání, pobírají příspěvky v hmotné nouzi,“ upozorňuje moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

Pomoci mají zákony o hmotné nouzi a sociálním bydlení

A protože jsou bez peněz, nemají často jinou možnost. Pomoc slibuje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Novela zákona o hmotné nouzi by podle ní měla zamezit zneužívání doplatků na bydlení.

A po dlouholetých debatách chce dotáhnout do konce zákon o sociálním bydlení, který by měl usnadnit život všem rizikovým skupinám lidí ohrožených dlouhodobou nezaměstnaností a ubytovnami.

„Jsou to senioři, kteří teď začínají končit na ubytovnách, jsou to třeba matky samoživitelky, zdravotně postižení. A pak je to samozřejmě kategorie osob, které dejme tomu vůbec nedodržují pravidla, nicméně tam třeba také vyrůstají děti, a nemůžeme ani tyto lidi nechat někde na ulici,“ říká ministryně.

Čekání na velkého investora

Moravskoslezský kraj už léta čeká na investora takového kalibru, jakým byla nošovická automobilka. Politici se shodují v tom, že vedle novel zákonů a paragrafových změn by právě to mohlo zastavit hloubení sociálních propastí. Statistiky úřadu práce zatím ale nic takového neukazují.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme