Potřebujeme halu a ubytování, mluví o 'novém Nymburce' předseda ČUS Miroslav Jansta

Peněz je málo a i kdyby jich bylo víc, asi by nestačily. A můžete si být jistí, že na ně dojde řeč na každém jednání jakékoliv sportovní organizace a spolku. S výsledky bývají na prvním místě. Nejinak tomu bylo v sobotu na Valné hromadě České unie sportu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Jansta, předseda ČSTV | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Čísel byste našli ve výroční zprávě více než ve vlakovém jízdním řádu tratí po celé republice. To, které zaujme na první pohled je 10 803 390 korun 28 haléřů jako ztráta hospodářského výsledku České unie sportu za loňský rok.

To ale Miroslav Jansta vysvětlil převody majetku, nikoliv tím, že by unie hospodařila špatně. Naopak oproti srovnání současnosti s dobou, kdy začal Miroslav Jansta úřadovat jako předseda, mu vychází kladně.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Miroslavem Janstou mluvil v Nymburce reportér Tomáš Kohout

„Vylezli jsme z hrobu. Když jsem se stal předsedou a zároveň se mnou byl zvolen nový Výkonný výbor, já jsem o tom nechtěl nikdy mluvit v roce 2012 nahlas, protože bychom vyvolali paniku, ale my jsme byli v insolvenční situaci.“

Velké změny v celém českém sportu související s tím, že se jeho střešní organizací má stát Český olympijský výbor, provázejí i majetkové směny a investiční plány. Třeba ten na vybudování úplně nového Národního olympijského centra v Nymburce. Právě proto vznikl spolek, kde bude mít zastoupení více organizací, hlavní slovo ČUS a ČOV a přes který půjdou více než 3 miliardy korun na výstavbu.

„Částka je v řádu asi 15 let a nejdříve musíme vybudovat novou, moderní, multifunkční halu se zázemím, které tomu náleží a hlavně, co tady chybí, je ubytování a to je částka do jedné miliardy a pokud tuto částku rozložíme do času čtyř, pěti let, tak si myslím, že ta částka je reálná.

Nové centrum v Nymburce se podle Miroslava Jansty vyplatí

Aby nedopadl český sport podobně jako při stavbě Sazka arény, která přivedla tuto společnost až ke krachu, jistí se ČUS právě založením jiného spolku, kde nebude ručit svým majetkem. A to, že by se nový Nymburk nevyplatil, podle Miroslava Jansty nehrozí.

„Svazy, které souhlasí s vybudováním národního olympijského centra zároveň podepsaly memorandum, že budou vrcholovou přípravu dělat v tomto centru, protože by nemělo smysl budovat toto centrum, aniž by mělo program. Svazy dostávají na tuto přípravu státní peníze, takže olympijský výbor bude kontrolovat, jestli ty peníze od státu jsou používány právě na přípravu v těchto centrech. Takže o náplň tohoto centra a financování jeho činnosti se nemusíme bát.“

S nepovedenými investicemi, a opět se vracíme k Sazka aréně, má ale ČUS jako nástupce ČSTV své zkušenosti. Je jí i spor se Sdružením sportovních svazů, které má podle prvního rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 6 od ČUS dostat přes 180 miliónů korun. Miroslav Jansta dostal svolení Valné hromady k dokončení jednání o mimosoudním vyrovnání.

„Dohoda, kdy jsme se dostali racionálními argumentacemi na 75 milionů korun, je sice pro nás bolestná, ale myslím, že pro nás dobrá. Po tom, kdy Valná hromada dala zelenou jednat dál, ji dotáhneme do konkrétního paragrafového znění a uzavřeme dohodu o narovnání jakým způsobem těch 75 milionů a kam se budou platit.“ Tedy aby je následně střelci nebo třeba biatlonisté využili pro mládež.

Tomáš Kohout, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme