Ulice měst na Karvinsku bude uklízet více nezaměstnaných

Bohumín, Karviná a Havířov přijmou další stovky lidí na veřejně prospěšné práce. Radnice chtějí dát lidem, kteří jsou dlouhou dobu nezaměstnaní, možnost výdělku, a omezit tak třeba krádeže kovů. Například v Bohumíně nyní čistí město přes 130 lidí a to je už teď nejvíce v Moravskoslezském kraji. Do začátku prázdnin jich přibude další stovka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Mladé Boleslavi začal každoroční jarní úklid města | Foto: Jana Huzilová

Skupinka lidí uklízí okolo nádraží. „Práce není. Jsem rád, že mám aspoň takovou. Předtím jsem byl bez práce 10 let.“

Vyučený zámečník Lukáš jinou práci nenašel. V regionu, kde bydlí, je nezaměstnanost jedna z vůbec nejvyšších v Česku. „Okopávali jsme v parku betonu, uklízeli jsme záhony, dneska budeme okolo nádraží uklízet chodníky,“ popisuje Lukáš.

Zanedlouho se přitom skupina lidí v oranžových vestách pořádně rozroste, předák na motorce se jen usmívá.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rozšíření veřejně prospěšných prací na Karvinsku informovala reportérka Iva Havlíčková

Podle starosty Bohumína Petra Víchy z ČSSD jde sice o čistotu, ale především také o bič na lidi, kteří si na to, že nic nedělají, zvykli. Kdo bezdůvodně práci odmítne, přijde o sociální dávky.

„Chceme, aby to nebyla práce za odměnu, ale aby přednostně byli vybíráni lidé, kteří dnes ni nedělají, sedí na ubytovnách nebo před nimi a dráždí lidi, kteří kolem nich chodí ráno do práce a odpoledne z práce,“ vysvětluje Vícha.

Peníze na platy bude posílat úřad práce, nářadí, oblečení a další vybavení platí města. Třeba v Karviné na to podle primátora Tomáše Hanzela z ČSSD musí uvolnit minimálně dva miliony korun.

„Všem lidem dáme bezpečnostní vesty, které budou mít číselná označení. Každý člověk, který bude chtít dotyčné pracovníky pochválit nebo naopak, může telefonicky u jejich nadřízených. Ti lidé budou pod větší kontrolou,“ říká.

Radnice se neobávají, že by práce pro lidi nebylo dost. Když budou pozemky města čisté, budou uklízet třeba i kolem železnice nebo cest.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme