Imám z Kosova ostře kritizuje islamisty. S islámem podle něj nemají nic společného

Islám je mírumilovné náboženství, extremisté naší víře jen škodí. To tvrdí imám z Kosova, který při kázání kritizuje islamisty i sebevražedné atentátníky. Naopak prosazuje spolupráci s představiteli ostatních náboženství a pozitivně vnímá i roli papeže Františka. Právě i z Kosova totiž pocházejí bojovníci, kteří bojují v Sýrii proti Asadovu režimu a zabíjejí při tom nevinné civilisty včetně křesťanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Minaret, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Uživatel: aljabak

Muezzin svolává k pravidelné modlitbě a krátce na to už zaplněná mešita v Podujevu naslouchá slovům svého imáma. Slovům, která jinde tak často neslyší.

„Je to neštěstí, co se tam děje, a celý svět by to tak měl vnímat. V Sýrii umírají děti, ženy, staří lidé. A nikdo už ani neví, kdo a s kým tam válčí,“ říká krátce po bohoslužbě v jedné z podujevských kaváren imám Idriz Bilalli a pokračuje:

„Nejhorší totiž je, že se tam stáhli islámští extremisté ze všech koutů naší planety a bohužel i z Kosova. Mezinárodní společenství prostě mělo hned na začátku pomoci syrské opozici, teď už to totiž dospělo do fáze, kdy tam radikálové zabíjejí nevinné civilisty třeba jen kvůli odlišné víře.“

Přehrát

00:00 / 00:00

S kosovským imámem Idrazem Bilallim mluvil zahraniční redaktor Robert Mikoláš

Bilalli je muslimský duchovní, který si nebere servítky, když mluví o islamistech. A ostře útočí i na jejich vzhled, konkrétně mu vadí dlouhé plnovousy považované za symbol extremistů, ať už z Al-Káidy nebo na ní napojených organizací.

„Bohužel hned po válce v Kosovu před 15 lety, kdy tady nefungovalo prakticky nic, sem ze zahraničí přišla i řada organizací, které pod rouškou humanitární pomoci šířily radikální názory, radikální islám. Prostě využily toho, že byla bída, domy vypálené a ekonomická situace doslova katastrofální,“ vysvětluje, proč se i v Kosovu začaly šířit radikální názory.

„Islámský radikalismus nemá nic společného islámem. To je to nejhorší, co může pro naši víru být, co jí škodí. A bohužel jsou tito extremisté nejen v Sýrii nebo na Blízkém Východě, ale operují po celém světě. A ve dne v noci dělají vše pro to, aby zašpinili pravý islám,“ tvrdí Idriz Billali.

Důležité jsou i kontakty s papežem

„Odpálí se mezi civilisty, zvolá Alláhu Akbar, Bůh je veliký, a zabije spoustu nevinných. No a je jasné, že se pak celý svět na nás, na muslimy, dívá jako na teroristy, že nás házejí do jednoho pytle, přitom většina z nás taková není,“ zlobí se imám, který zároveň stojí v čele Nezávislého syndikátu islámské komunity v Kosovu.

Za potřebnou však považuje nejen osvětu mezi muslimy, ale i spolupráci se zástupci ostatních náboženství. „Je důležité, aby muslimové měli kontakty s papežem, ale musím být realistou. Existuje totiž řada představitelů islámské víry, kteří se nemohou dohodnout ani mezi sebou, jsou tu radikálové a podobně,“ zamýšlí se.

„Je proto nutné, aby se semkli ti islámští duchovní, jimž jde o naši víru, o prosazování skutečných islámských hodnot. V každém případě ale dosavadní působení současného papeže Františka hodnotím velmi pozitivně,“ dodává Idriz Bilalli, který se mimochodem v minulosti setkal i s českým kardinálem Miloslavem Vlkem.

Robert Mikoláš, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme