Stát chce omezit počet lidí, kteří se vracejí do vězení. Sežene jim práci a zázemí

Do věznic se opakovaně vracejí lidé, kteří nezvládli po propuštění život na svobodě. Nesehnali práci, nespláceli dluhy a znovu se vydali na kriminální dráhu. Ministerstvo spravedlnosti chce tento neblahý trend změnit. Dva roky už proto funguje projekt Křehká šance, ve kterém připravuje Probační a mediační služba odsouzené na život bez mříží. Úřad chce podpořit i takzvané Domy na půl cesty. V nich by vězni strávili první měsíce po propuštění a pod dohledem odborníků by si hledali práci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznice Světlá nad Sázavou. Vnitřní řád. | Foto: Radka Lokajová

V rozích malého nádvoří věznice Bělušice jsou oplocená místa, kde odsouzení posedávají nebo hrají fotbal. Dlouhý trest si tady odpykává také šestatřicetiletý Vlasta:

„Jsem tady za loupežné přepadení. Byl jsem odsouzen na osm let, v Praze mi to pak překvalifikovali na 11 let.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve věznici Bělušice natáčela redaktorka Petra Benešová

Za mřížemi už je popáté. Nejdříve seděl za drobné krádeže. Poprvé je ale ve vězení na takhle dlouho.

„Je to strašné, nedá se to ani popsat, co to pro mě znamená. Až mě pustí, bude mi 40, protože počítám s tím, že si to odsedím celé. Budu muset začít znovu.“

Mladý muž plánuje, že si požádá o podmíněné propuštění, o kterém rozhoduje soud. Přihlásil se proto také do projektu Křehká šance, který pomáhá odsouzeným, potom co si odpykají trest, s bezpečným návratem do běžného života.

„Náš projekt do toho vstupuje tím, že se snaží ještě předtím, než o žádosti odsouzeného rozhodne soud, podívat se na případ odsouzeného komplexněji, než je dosud zvykem. Snažíme se zmapovat i předpoklady, jak bude po propuštění vypadat jeho reálný život, kolik bude mít k dispozici peněz,“ vysvětluje expertka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Odborníci se zajímají například o to, kde bude dotyčný člověk na svobodě bydlet a kam nastoupí do práce. Vlasta se původně živil jako vyhazovač v baru. Studoval také na kuchaře, ale k vaření už se nevrátí.

Vazební věznice Pankrác - oranžová chodba na oddělení se zmírněným režimem | Foto: Anna Königsmarková

„Mám nevlastního bratra v Anglii, který tam je už osm let. Buď pojedu za ním, nebo si udělám profesionální řidičský průkaz a budu jezdit,“ plánuje.

Podle vedoucího oddělení výkonu trestu v Bělušicích Ondřeje Kroupy je Křehká šance důležitá také v tom, že odborníci pracují nejen s vězněm, ale také s obětí:

„Tento člověk s vinou pracuje a kdo s vinou pracuje, kdo si jí připustí, tak je velká šance, že svoji trestnou činnost nebude opakovat.“

Stát chce tímto opatřením omezit počet lidí, kteří se do vězení opakovaně vracejí. Recidiva je zhruba 65 procent, a to hlavně u majetkové trestné činnosti.

„Existuje riziko, zejména co se týká prvního období po návratu na svobodu, že propuštěný to období nezvládne,“ říká náměstek ministryně spravedlnosti Pavel Štern.

Úspěšné 'Domy na půli cesty'

S odsouzenými by se podle něj mělo pracovat nejen ve vězení, ale také po propuštění. Ministerstvo plánuje, že by v Česku ve spolupráci s nevládními organizacemi vznikaly ve větší míře takzvané ‚Domy na půli cesty‘.

„Podrobí se určitému probačnímu programu, který je zaměřen právě na bezpečnější integraci do společnosti, do řešení problematických věcí," dodává Štern.

Domy na půli cesty fungují už například v Kanadě, kde právě tato služba snižuje recidivu o 25 procent.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme