Obyvatelé části Staré Boleslavi bojují proti těžbě štěrkopísku hned vedle jejich domů

Obvodní báňský úřad bude znovu řešit, jestli se v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi bude těžit štěrkopísek. Loni v květnu obvodní báňský úřad povolil těžařské firmě ložisko vytěžit, koncem března ale rozhodnutí zrušil. Město i lidé z okolí takzvané probošťské louky se těžbě brání. A na louce vedle obytných domů už stojí těžební bagr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohoslužba papeže Benedikta XVI. na Proboštské louce

Bohoslužba papeže Benedikta XVI. na Proboštské louce | Foto: Tomáš Adamec

„Přijde nám zarážející, že někdo v 21. století povolí těžbu v intravilánu města,“ říká Petr Brabec, jeden z odpůrců těžby, kteří bydlí přes silnici od louky, na které už těžařská firma postavila sedmdesátitunový těžební stroj.

Dodává, že v lokalitě stojí desítky nových domů a další jsou před dokončením. Místní se obávají hustší dopravy, prašnosti i celkového zhoršení kvality života.

Přehrát

00:00 / 00:00

O chystané těžbě písku ve Staré Boleslavi natáčela reportérka Alena Rokosová

„Chyba se stala už v okamžiku, kdy město ve svém územním plánu povolilo výstavbu,“ dodává Brabec.

Město totiž ví už od 80. let, že se U jatek bude těžit. Ložisko je vyznačené i v prvním územním plánu z roku 1995.

Starosta města Ondřej Přenosil z ODS tvrdí, že současný postoj radnice je jasný: „Požadujeme, aby se tam netěžilo. Ale je to rozhodnutí státní správy.“

Podle požadavků města se blízko rodinných domků mělo těžit až nakonec, těžba u obydlí navíc byla podmíněná výstavbou obchvatu Staré Boleslavi. Chtělo by také nové posouzení vlivu na hlučnost a prašnost.

Firma: obavy z hluku a prachu nejsou na místě

Jednatel brandýské těžařské firmy Tapas Borek Vladimír Bouček tvrdí, že obavy místních ze zvýšené dopravy nebo hluku nejsou oprávněné.

„Doprava zcela určitě nebude zvýšená. Jenom přemístíme bagr z místa na místo,“ dodává Bouček. Připouští, že těžební bagr hluk vydává, zvýší se ale jen o jeden decibel.

Firmě podle něj stačí, aby stroj pracoval průměrně pět hodin denně. S těžbou plánovala začít u zástavby. „Kdyby v tom řízení nebyly zbytečné obstrukce, už jsme mohli dnes být o 100 metrů dál,“ říká Vladimír Bouček.

Jeho firma teď musí doplnit podklady žádosti a obvodní báňský úřad znovu vyzve účastníky řízení, aby se vyjádřili.

Vlkovská pískovna | Foto: Wikipedia, Chmee2

Správní řízení bude podle mluvčího Českého báňského úřadu Bohuslava Machka trvat řádově několik měsíců.

Město teď chce docílit toho, aby se těžba oddálila do výstavy obchvatu Staré Boleslavi, nebo aby nezasahovala až k zástavbě.

Odpůrci těžby z řad místních ale chtějí podle Petra Brabce postupovat razantněji.

„Chceme docílit toho, že město řádně včas vyjádří svůj jednoznačný nesouhlas bez jakýchkoli doplňujících podmínek. Přes odbor životního prostředí chceme podat na ministerstvo životního prostředí žádost o odpis toho ložiska,“ dodal Brabec. Zároveň také místní podepisují petici.

Povolení bez souhlasu města nejspíš nebude

Úřad může povolit hornickou činnost jen za předpokladu, že žadatel přidá k žádosti i doklady o vyřešení střetu zájmů, to znamená kladné stanovisko města.

„Jedná se o jednu z překážek, kdy by nemělo být povolení hornické činnosti vydáno,“ vysvětluje Machek.

Ministerstvo průmyslu a obchodu řeší v posledních letech zhruba patnáct žádostí o odpis zásob ročně. Jen se dvěma z nich ministerstvo nesouhlasilo.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme