Nádraží v Duchcově se zakonzervuje, na rekonstrukci město nemá peníze

Už jenom ruiny zbývají z honostné budovy nádraží v Duchcově na Teplicku. První vlak tudy projel v roce 1867, dřevěné nádraží nahradila stavba architekta Hermanna Rudolfa v roce 1898. Od konce šedesátých let minulého století ale nádraží chátrá. V posledních letech jeho zkázu dokonali sběrači kovů a požár.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staré nádraží v Duchcově město zakonzervuje, na kompletní opravy nemá peníze | Foto: Gabriela Hauptvogelová

„Interiér stavby je v současné době v takovém stavu, že jakékoli konstrukce tam buď nejsou, nebo jsou v tak havarijním stavu, že budou muset být odstraněny. V minulosti se v tomto prostoru se nacházel i perón, který byl zastřešen pultovou střechou, vynášely ho litinové sloupy,“ vzpomínal Jiří Bureš z duchovského muzea na výzdobu, ze které zbyly pouze díry ve zdi.

Nádraží je památkově chráněno už kvůli osobě jeho stavitele. „Hermann Rudolf byl poměrně významný architekt. Postavil například teplickou synagogu nebo se podílel na stavbě teplického nádraží,“ říká Tomáš Brož z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem.

Budova má i historický význam. „Duchcov je nyní ospalé městečko, ale v době, kdy se toto nádraží postavilo, to bylo bouřlivě se rozvíjející se průmyslové město,“ vysvětluje Brož.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chátrající nádraží v Duchcově navštívila Gabiela Hauptovogelová

Od Správy železničních a silničních cest ruinu před dvěma lety koupilo město. Peníze na kompletní opravu ale nemá. Podle statika by jen konzervace měla stát zhruba 8 milionů, možná i víc.

Projekt už je hotový, místostarosta Zbyněk Šimbera z ČSSD popsal, co bude potřeba udělat.

Projekt už je hotový „První etapa by měla sanovat obvodové zdivo. Měly by být odbourány cihly, které tam jsou volně, zpětně dostavěny a měl by tam být zřízen věnec tak, aby zpevnil obvod,“ plánuje Místostarosta Duchcova Zbyněk Šimbera z ČSSD.

„V druhé etapě by se měly zabezpečit sklepy, dojít k vybourání všeho co je uvnitř a k jeho vyklizení. V etapě číslo 3 by se měla udělat střecha,“ dodává místostarosta.

Z budovy může být trh

Jednu z možností využití radnici předložil Martin Kloda z architektonické huti Archwerk. „Prázdný prostor vymezený obvodovými zdmi, který by se zastřešil, aby dále nechátral. Můžete tam provozovat cokoliv. Od koncertů přes setkání, dokonce i trhy.“

Jestli se město tohoto návrhu chytne, není jasné. Rozhodnutí zastupitelů o budoucnosti starého nádraží je v nedohlednu.

Gabriela Hauptvogelová, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme