Případů varroázy ubylo, včelařům navíc odpadá povinnost preventivního přeléčení včelstev

Nebezpečného kleštíka včelího, který způsobuje varroázu u včel, v letošním roce ubylo. Nejhůře jsou roztočem postiženy lokality na Strakonicku a Jindřichohradecku. Nově odpadá včelařům povinnost přeléčit včelstva, pokud výskyt kleštíka nepřesáhne danou hranici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V České republice jsou pouze dvě školy, které nabízejí obor včelař | Foto: Střední odborné učiliště Blatná

Výsledky letošního vyšetření včelstev na varroázu shrnuje Vladimír Rachač z Krajské veterinární správy pro Jihočeský kraj.

„Zatímco v loňském roce bylo pozitivních přes 16 % stanovišť a přes 12 % včelstev, tak v letošním roce, je to necelých 9 % stanovišť,“ popisuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o nebezpečné varroáze zjišťovala Jitka Cibulová

O menší výskyt kleštíka (Varroa destructor) se zasloužili včelaři, kteří včely pravidelně léčí. Svým dílem ale přispělo i loňské počasí, říká českobudějovický včelař Vladimír Šámal.

„Určitě je to tak, že teplejší a delší léta mají negativní vliv na varroázu, protože samičky mají větší příležitost obnovovat populaci a mají třeba o dvě, tři generace navíc,“ vysvětluje.

Ačkoliv je léčba včelstev velmi důležitá, v letošním roce už nemusí včely přeléčovat každý včelař. Nové nařízení popsal ředitel Krajské veterinární správy pro Jihočeský kraj František Kouba.

„Léčí pouze ti včelaři, u kterých výskyt varroázy byl nad tři roztoče v jednom včelstvu. Ostatní včelaři léčit nemusí,“ popisuje.

Vzhledem k tomu, že je příroda letos o měsíc napřed, začne dříve také včelí snůška. Včelaři si proto budou muset pospíšit i s léčbou varroázy, v době snůšky se totiž už léčit nesmí.

Jitka Cibulová Vokatá, Maňourová Anna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme