K památníku obětem tragédie v jihokorejském Ansanu míří tisíce lidí
V jihokorejském městě Ansan, odkud pocházela většina mladých pasažérů z trajektu Sewol, otevřeli speciální památník. Místo, kde nejen pozůstalí můžou uctít památku obětí jedné z největších námořních tragédií v zemi. Jen první den památník navštívily tři tisíce lidí. Dalších 40 tisíc kondolovalo prostřednictvím sms zprávy.
Památník tvoří místnost, v níž je rozestaveno 36 fotografií nalezených obětí. Jejich portréty také promítají na velké obrazovce v čele sálu. Každá volná plocha je vyzdobena bílými a žlutými květinami, které představují znamení smutku a naděje.
Od rána na místo přicházejí lidé z okolí, aby se za mrtvé pomodlili, položili květiny nebo napsali elektronickou kondolenci. Vzkazy jsou následně k vidění také na obrazovce.
„Přijela jsem vyjádřit svůj smutek a respekt.“ Lidé sem přijíždějí ze Soulu, jako mladičká slečna Li, ale i ze vzdálenějších míst země. Pod fotografiemi mladých obětí pokládají květiny, pláčou a modlí se.
Stovky lidí přicházejí nejen k památníku, ale také k nedaleké střední škole, která by měla být minimálně do čtvrtka uzavřená. Prázdné prostory by mohly být k dispozici místní lékařské fakultě, jejíž studenti by poskytovali konzultace dětem z oné střední školy.
Mnoho lidí v Ansanu také řeší, co nebo kdo tragickou nehodu vlastně způsobil. „Myslím si, že hlavním z důvodů této tragédie byla pozdní reakce vlády. Velkou vinu ale samozřejmě nese i společnost, která trajekt provozovala,“ říká mladý Jihokorejec a dodává:
„Lidé se pak hlavně zlobí na kapitána, který opustil pasažéry a s posádkou sám utekl. Toto neštěstí není smutné jen proto, že při něm přišlo mnoho lidí o život, ale také proto, že ukázalo, jak špatný je systém v Koreji."
Tragédie připomněla problémy ve společnosti
O problémech ve společnosti - přísné hierarchii, která nedává podřízenému možnost vyjádřit svůj názor, skupinovém myšlení a podcenění bezpečnostních pravidel, hovoří ale i spousta dalších.
„Nekompetentní vláda, neschopný personál lodi a lidská ignorace. To vše způsobilo tuto tragédii." Mladá Kim neskrývá své rozhořčení a slibuje za změny bojovat. Kritizovat nefunkční režim, odhalovat korupci a trestat.
To je podle ní jediná možnost. Jen tak se tragédie, která nemá v posledních dvaceti letech historie Koreje obdobu, nebude už nikdo opakovat.
Jihokorejští potápěči zatím pronikají hlouběji do potopeného trajektu Sewol. Dostali se už do třetího a čtvrtého patra a z lodi vytáhli 150 těl. Po stejném počtu dál pátrají.