Prezidentský palác v paraguayském Asunciónu ohrožují termiti

Prezidentský palác v paraguayském hlavním městě Asunciónu čelí ničivé invazi termitů. Je jimi prolezlé celé jedno křídlo stavby z 19. století. Podle stavařů bude potřeba velký zásah. Kvůli hmyzu se nejspíš přesunou do jiné budovy některé kanceláře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asunción - hlavní město Paraguaye | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Felipe Antonio

Stavba v hlavním městě Asunciónu už těžké časy zažila. Za války na konci 60. let 19. století ji bombardovali a pak vydrancovali brazilští vojáci, kteří tam měli šest let kasárna.

Mimochodem rukou brazilského vojáka také zemřel paraguayský prezident Francisco Solano López, pro kterého nechal palác postavit jeho otec Carlos António López, který byl také prezidentem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O termitech v prezidentském paláci v Asunciónu informoval jihoamerický zpravodaj David Koubek

Ale k termitům. Ti se prokousávají dřevěnými podlahami i stropy západního křídla paláce. Zasažených je podle architekta Gustava Glaviniche 40 procent stavby. Nejhorší je, že jsou zasažené i trámy, které celou stavbu drží, takže hrozí větší nebezpečí než jen propadlé stropy.

Kromě termitů stavbu ohrožují i netopýři. Ti jsou v druhé části budovy, kde se nachází sklepení a staré stáje, které fungují jako sklady a o tyto prostory se nikdo moc nestará.

Prezidentský palác Lópezů
Budova postavená v novoklasicistním stylu je ovlivněna takzvanou palladiánskou architekturou. Stavět se začala v roce 1857 a dokončena byla o deset let později. Postavena byla na příkaz tehdejšího prezidenta Carlose Antónia Lópeze, který dal palác vybudovat pro syna, generála a později rovněž prezidenta Francisca Solana Lópeze. Materiál pro stavbu pochází z různých částí Paraguaye. Stavba byla zařazena na seznam národního kulturního dědictví Paraguaye. Má velkorysé vnější osvětlení.

I tahle část je zároveň zasažená zároveň termity. Dohromady je termity a netopýry postiženo 60 procent budovy.

Prezidentský palác je monumentální novoklasicistní stavba, na jejíž dekoraci se podíleli významní evropští umělci. Kromě prezidentské kanceláře v ní částečně sídlí i vláda, některé kanceláře se však teď nejspíš budou muset přesunout, včetně sálu, kde prezident přijímá velvyslance.

Podobný problém jako nyní už ve východním křídle prezidentského paláce byl. Podařilo se ho vyřešit před dvěma lety vyřešit, stálo to však v přepočtu 100 milionů korun. Nyní to bude možná ještě dražší.

Termiti požírají kromě prezidentského paláce i další součást kulturního dědictví, 50 kilometrů vzdálený kostel v Yaguarónu. Shodou okolností právě odtamtud pochází dřevo, které bylo použito v sídle hlavy státu. Možná jsou odtamtud i ti termiti.

David Koubek, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme