Padělky se likvidují pod státním dohledem. Co přijde od soudu, je vždy překvapením

Pirátství už dávno překročilo hranice oceánů. Pirátem je i ten, kdo si doma sedne k počítači a vyrábí třeba nelegální kopie filmů. Padělky všeho druhu se likvidují pod státním dohledem. Na ostravský úřad pro zastupování ve věcech majetkových se dováží padělky přímo od soudu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nelegální padělky míří do drtičky | Foto: Celní správa

Na ostravský úřad pro zastupování ve věcech majetkových právě dorazila zásilka šesti stovek disků. Jeho zaměstnanci mají jediný úkol - všechno zničit.

„Jde o naprosto běžné filmy, které se dají buď nelegálně zkopírovat, nebo stáhnout,“ říká údržbář.

Malá úřední dílna praská ve švech. Musí tady být i speciální komise, která pak potvrdí definitivní konec nahrávek, které odsouzený pirát pečlivě popsal černým fixem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Likvidaci padělků na ostravském úřadě navštívil redaktor Martin Knitl

Muž v modrém plášti je trochu nervózní, ale s vrtačkou to umí. Musí totiž udělat do každého CD a DVD tři velké díry.

Sloupec filmů se v mžiku mění na pokroucené kusy. „Jsou znehodnoceny. Je to běžný odpad, hodí se to do kontejneru,“ potvrzuje.

Ředitel ostravského úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Karol Siwek připouští, že je to pokaždé tak trochu překvapení, co od soudů dostane. Když vynecháme například zbraně nebo drogy, je právě tento úřad jedinou cestou, jak se stát zbavuje zabavených věcí určených k likvidaci. A jsou to věci opravdu různé.

„Například jsme dostali padělky řetězových pil nebo padělaný obraz. Ten se hodil do skartovačky a zlikvidoval se. Stává se, že likvidujeme nelegální palírnu alkoholu,“ prozrazuje Siwek.

DVD (ilustrační foto) | Foto: Marián Vojtek

A vrtačku střídá vysavač, protože na zemi mezitím narostla vrstva zvláštního cédéčkového prachu.

Kdyby bylo disků méně, je možné je zničit v obyčejné skartovačce. Naopak velké hromady spolehlivě rozjezdí těžké stroje přímo na skládkách. Příběh každého novodobého piráta končí kulatým úředním likvidačním razítkem.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme