Pacienty bude od záchranky muset v Praze převzít nejbližší nemocnice

Pražské pacienty záchranné služby bude muset přijmout nejbližší nemocnice. Ministerstvo zdravotnictví to svým zařízením nařídí. Kromě toho vyzvalo ostatní pražské a středočeské nemocnice, aby postupovaly stejně. Vedení resortu se na tom shodlo s řediteli pražských nemocnic a se šéfem záchranky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranná služba (ilustrační foto) | Foto: Karel Chlumec

Jednání ředitelů pražských nemocnic, záchranky a náměstka ministra zdravotnictví se konalo poté, co minulý týden záchranáři vozili přes hodinu po Praze ženu s otravou, protože ji postupně odmítlo přijmout sedm nemocnic. Nyní budou mít nemocnice řízené ministerstvem povinnost pacienty od záchranky převzít.

„Jsem přesvědčen, že problém je nyní z velké části vyřešen. Samozřejmě některé technické problémy zůstávají, například nedostatek urgentních příjmů či komunikace se Středočeským krajem. Ale situace, kdy záchranná služba vozila pacientku po pražských nemocnicích, po dnešku padá,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se změní urgentní příjem v pražských nemocnicích? Hosty publicistiky byli ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD, ředitel Fakultní nemocnice v Praze Motole Miloslav Ludvík a ředitel Záchranné služby Praha Zdeněk Schwarz.

Podle náměstka ministra pro zdravotní péči Josefa Vymazala k lepší komunikaci mezi záchranáři a nemocnicemi poslouží i modernizovaný elektronický systém o volných lůžkách.

„Bude rozvíjen nejen mezi nemocnicemi a záchrannou službou, ale i mezi jednotlivými nemocnicemi. Aby komunikace mezi záchrannou službou a nemocnicemi byla co možná nejjednodušší a nejefektivnější,“ řekl Vymazal. Budovat by se podle něj měly začít i urgentní příjmy v nemocnicích.

Ředitel Záchranné služby Praha Zdeněk Schwarz ocenil v celé záležitosti přístup ministra zdravotnictví. „Vidím razantní kroky pana ministra, který se k tomu postavil čelem a problém řeší. Doposud jsem za 5 let takovou aktivitu ministerstva nezaznamenal. A doufám, že si ředitelé nemocnic vezmou jeho slova k srdci a situace se konečně zlepší,“ řekl.

Problém v Praze podle něj také prohlubuje i velký počet pacientů ze Středočeského kraje. „Dneska se dokonce mluví nejen o 35 procentech, ale o 40 procentech pacientů v pražských nemocnicích pocházejících ze Středočeského kraje. Někteří ředitelé si dokonce stěžovali na to, že středočeská záchranka naváží pacienty do pražských nemocnic, přestože by mohli být ošetřeni v zařízeních Středočeského kraje," vysvětlil.

Ředitel Fakultní nemocnice v Praze Motole Miloslav Ludvík upozornil, že specifickým problémem v Praze je také nedostatek metabolických lůžek. „Ten se bude muset řešit, protože se stoupajícím průměrným věkem a stylem života požadavek na tato lůžka poroste.“

bre, Veronika Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme