Systém kast v Indii vzdoruje už 70 let. Změnu pravděpodobně nepřinese ani nová vláda

Největší světová demokracie i konzervativní společnost, ve které jsou lidé rozděleni na kasty. I taková je dnešní Indie. Ani za 70 let budování moderního státu se kastovní systém vytvářející obrovské propasti mezi lidmi nepodařilo vymýtit. Byť je nelegální, stále platí. Po parlamentních volbách míří do čela země hinduističtí konzervativci a žádné velké změny se tak nedají očekávat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indky | Foto: Jaromír Marek | Zdroj: Český rozhlas

O odstranění kastovního systému v Indii se snažil už Mahátmá Gándhí. Jeho nástupcem v tomto úsilí se stal Bindeshwar Pathak, který už 44 let bojuje za rovnoprávné postavení lidí z nejnižší kasty nedotknutelných.

„Po staletí patříme k posledním mezi posledními. Jsme prakticky vyloučeni ze společnosti, můžeme vykonávat jen určité profese. Nesmíme vkročit do domu příslušníka vyšší kasty. Nesmíme vstoupit ani do chrámu,“ stěžuje si mladá žena, která patří k nejnižší kastě nedotknutelných.

Přehrát

00:00 / 00:00

Indii stále rozděluje kastovní systém, i když už je dávno nelegální. V Kalkatě natáčel zpravodaj ČRo Jaromír Marek

Její předkové mohli vykonávat jedinou práci: vybírat a čistit latríny. Teď se ale díky dr. Pathakovi učí číst a psát a doufá, že se jí podaří kletbu zlomit. Společně s dalšími ženami ve stejnokrojích, všechny mají na sobě stejná blankytně modrá sárí, se po modlitbě odeberou do tříd a učeben, kde se učí číst a psát, ale také pracovat se šicím strojem.

Kastovní systém rozděluje indickou společnost tisíce let. Určuje pravidla, která mezi lidmi vytvářejí nepřekonatelné propasti.

„Situace se pomalu zlepšuje, společnost už není tak striktně rozdělena jako dřív. Ale přesto pořád existují nedotknutelní. Zákonem je to sice zakázané, ale například na vesnicích stále tito lidé nemohou zasednout s ostatními za jeden stůl. Na jedné straně chystáme vyslat člověka na Měsíc, na druhé straně existuje taková diskriminace,“ říká Bindeshwar Pathak.

Kastovní systém byl zrušen zákonem v roce 1950, tři roky po vzniku nové Indie. V praxi ale stále přetrvává. Kastovní systém je spojen i s velkými sociálními rozdíly.

„Jen tak na ulici nedotknutelné nepoznáte. Zjistíte to to až podle adresy, tito lidé vždy žijí v izolaci, pohromadě někde na okraji. Nemohou bydlet, kde se jim zachce. Místní zase vědí, že v určité lokalitě žijí nedotknutelní a místu se vyhýbají", vysvětluje Pathak.

Raahije moderní muž, kameraman a televizní producent. Podle něj není těžké určit, kdo do které kasty patří. Případně se lze prostě zeptat.

Volby do indického parlamentu | Foto: Jaromír Marek

„O jakou kastu jde, poznáš snadno podle jména. Není ani nezdvořilé zeptat se rovnou, ke které kastě člověk patří. Evropanovi to může znít divně, ale je to jako, když si vyměníte vizitky,“ upozorňuje.

Indie měla už i prezidenta, který pocházel z nejnižší kasty nedotknutelných, to je ale velká výjimka. Byť kastovní systém formálně neexistuje, sociální postavení, které je s ním spojené, přetrvává.

Nedotknutelní mohou vykonávat jen podřadné práce, jsou diskriminováni a šikanováni. V Indii jich přitom žije 200 milionů. Pod vedením nové vlády hinduistických konzervativců nebude nejspíš důvod ani vůle na jejich postavení cokoli měnit.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme