Vousatá vítězka Eurovize je novou tváří Rakouska. Zemi ukázala v jiném světle

Rakousko si zvyká na svoji novou hvězdu. Vousatý travesti zpěvák Thomas Neuwirth, vystupující pod jménem Conchita Wurst, o víkendu vyhrál soutěž Eurovize. A udělal, nebo přesněji udělala, svojí zemi takovou reklamu, jako za poslední roky málokdo. Rakousko zároveň ukázalo Evropě, že není až tak usedlou zemí, jak to možná zvenku vypadá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hudební soutěž Eurovize ovládla Conchita Wurst, vousatá Rakušanka narozená jako muž | Zdroj: Reuters

„Já nechci být žádná žena, líbí se mi to takhle. Na jevišti jsem volná a nic mě nesvazuje. Ale řeknu to jasně - to, že se každý homosexuální mladík bude cítit dobře jen tehdy, když bude vypadat jako žena s plnovousem, je úplná hloupost. Tohle je prostě můj způsob, který vyhovuje mně, a ať si každý udělá svoje vlastní pravidla,“ řekla Conchita Wurst v prvním povíkendovém exkluzivním rozhovoru rakouské televizi ORF.

Její triumf se hodně oslavoval v malé štýrské obci Bad Mitterndorf, kde vyrůstala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ohlasy vítězství travesti zpěváka v soutěži Eurovize zaznamenal v Rakousku zpravodaj Vojtěch Berger

„Je to tak skvělé,“ zajíkali se lidé na náměstí, kteří sledovali průběh soutěže pod širým nebem na velkoplošné obrazovce. Dokonce i badmitterndorfský farář pogratuloval Conchitě k vítězství se slovy, že nezáleží na tom, jestli je gay, nebo ne, ale jaký je to člověk.

Ani v Rakousku nebyly všechny reakce na vítězství travesti zpěváka kladné, přesto postoje veřejnosti i politiků ukázaly jiné Rakousko, než je zafixovaný obrázek konzervativní katolické země.Nejdál v tomhle směru došla Vídeň. Rakouská metropole si zakládá na image města přátelského ke gayům a lesbám. Těmto návštěvníkům patří dokonce zvláštní část webového turistického portálu Vídně.

Dočtete se tam například tohle: Hlavní město Rakouska má bohatou gay historii jako téměř žádná jiná evropská metropole. Díky homosexuálním císařům, vojevůdcům a skladatelům včerejška je i dnešním gay a lesbickým obyvatelům a obyvatelkám Vídně město napínavou destinací pro výlet či dovolenou. Tuhle pověst potvrzuje město tradičním a vyhlášeným duhovým průvodem.

Pozadu nechtějí zůstat ani politici. Conchitě Wurst gratuloval k vítězství i rakouský prezident Heinz Fischer nebo ministr kultury Ostermayer. V neděli čeká vousatou zpěvačku přijetí i u kancléře Wernera Faymanna.

Příští ročník Eurovize uspořádá právě Rakousko.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme