Nicholasi Wintonovi je 105 let. Český prezident mu propůjčí Řád bílého lva

Sir Nicholas Winton slaví 105. narozeniny. Proslavil se tím, že zachránil před nacisty 669 československých dětí židovského původu. V roce 1939 zajistil jejich transport do Velké Británie, ještě než vypukla druhá světová válka. Prezident Miloš Zeman ho za to chce letos 28. října vyznamenat Řádem bílého lva. Už dnes se Winton na oslavě v Londýně sejde s řadou dětí, které dostal do bezpečí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nicholas Winton se premiéry filmu Nickyho rodina osobně zúčastnil | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Jedním ze zachráněných dětí byla Alice Klímová.

„Až dneska oceňuji tu nesmírnou statečnost rodičů, jak se dokázali přetvařovat. Vím, že mi to předložili jako takovou úžasnou věc – ty se máš, ty pojedeš do Anglie, tam je moře, ještě jsi nikdy u moře nebyla. S tím jsem také odjížděla. Ani náznak nervozity, která musela samozřejmě být,“ popisovala.

Rodiče ji prý pořád ujišťovali, jak se bude mít dobře. „Až naprosto poslední okamžik, když se vlak rozjížděl, tak se tatínek rozplakal,“ dodala Alice Klímová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o Nicholasi Wintonovi natočil redaktor Jaroslav Skalický

Cekem se díky těmto vlakům podařilo z okupovaného Československa vycestovat, a uniknout tak transportu do koncentračního tábora, 669 dětem.

Britský burzovní makléř Nicholas Winton si zlo přicházející z Německa uvědomil ve chvíli, kdy se před hrozbou nacismu začalo k jeho rodině do Anglie stěhovat židovské příbuzenstvo. Ani na chvíli proto nezaváhal, když ho jeho přítel požádal, aby zkusil z Prahy odvézt děti. Jednoduché to však nebylo.

„Britové nebyli ochotní povolit dětem vstup do země bez doprovodu. Koneckonců tehdy byly britské děti evakuovány z Londýna. Byla to obtížná doba. Když jsem šel na ministerstvo vnitra, řekli mi ano, můžete to dělat, a tady jsou podmínky, na základě kterých můžete děti do Británie přivézt,“ vzpomínal Nicolas Winton na dobu těsně před druhou světovou válkou.

V Praze měl kancelář, která záchranu dětí zařizovala, další lidé hledali v Anglii náhradní rodiny, které by děti přijaly.

Druhého srpna 1939 vyrazil z Prahy poslední vlak, který úspěšně dojel do Anglie. O měsíc později už děti takové štěstí neměly, vypukla válka a Němci vlak zastavili a vrátili.

Na Wintonovu odvážnou a riskantní práci a stovky zachráněných dětí se na půl století skoro zapomnělo.

Seznamy dětí však objevila v roce 1988 Wintonova manželka Greta při úklidu půdy. Dokumenty předala britské historičce, která v televizním studiu BBC zorganizovala dojemné setkání zachráněných a zachránce.

Dobrovolnictví se Nicolas Winton věnoval i ve svém poválečném životě. „S tímto druhem práce jsem začal proto, že jsme měli duševně postižené dítě, a tak jsem v Maidenhead založil společnost pro tyto děti. A před dvaceti třiceti lety jsem začal s domovem pro seniory Abbeyfield,“ přiblížil Winton.

Dnes slaví Nicholas Winton 105. narozeniny. Při této příležitosti se chystá nejen jeho setkání s některými zachráněnými dětmi, ale také bude představena vzpomínková kniha, kterou vydává Wintonova dcera Barbara.

Sir Nicholas Winton má na nádraží v Maidenheadu u Londýna skromný památník | Foto: Milan Kocourek

Ta v ní mimo jiné vyvrací mýtus, že její otec o záchraně dětí sám nemluvil. V 50. letech prý už svůj čin popsal ve volebním letáku, když kandidoval do městského zastupitelstva.

To však nijak nesnižuje ani jeho skromnost, ani význam jeho činu. Nicolase Wintona přijal v roce 1998 na Pražském hradě prezident Václav Havel a předal mu Řád TGM. Britská královna statečného muže povýšila do šlechtického stavu a čeští studenti ho opakovaně navrhují na Nobelovu cenu míru.

V říjnu by měl Nicholas Winton dostat také nejvyšší vyznamenání České republiky, Řád bílého lva. O úmyslu Miloše Zemana, který Wintonovi poslal blahopřejný dopis a pozval ho do Prahy, informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

„Pan prezident v dopise označil čin Nicholase Wintona za mimořádný z mnoha důvodů. Předně je příkladem lidskosti, nezištnosti, osobní odvahy a skromnosti. I proto se pan prezident rozhodl udělit siru Nicholasi Wintonovi ke dni státního svátku 28. října 2014 Řád bílého lva. Při té příležitosti pan prezident pozval sira Nicholase Wintona do Prahy, kde by chtěl osobně toto ocenění předat,“ řekl Ovčáček.

Nicholas Winton | Foto: Český rozhlas

Jaroslav Skalický, Petra Hosenseidlová, kov, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme