Policie obvinila tři muže, kteří chtěli z Lesů ČR vylákat 12 miliard korun

Protikorupční policie obvinila tři muže z pokusu podvodu, kterým údajně chtěli vylákat z podniku Lesy ČR až 12 miliard korun. Hrozí jim 10 let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova generálního ředitelství státního podniku Lesy České republiky v Hradci Králové | Zdroj: ČTK

Případ souvisí se dvěma smlouvami z roku 2007 o poskytování poradenské činnosti a o rekonstrukci infrastruktury informačních a komunikačních technologií. Tyto smlouvy však podle vyšetřovatelů nebyly nikdy uzavřeny.

Obchodní společnost, která sídlí ve Spojených státech, je využila jen pro uplatnění fiktivní pohledávky ve výši zhruba 221 milionů korun za Lesy ČR. Podnik peníze vyplatit odmítl, společnost se je ale pokusila vylákat znovu.

„Došlo následně v roce 2011 ze strany stejné obchodní společnosti, která vystupovala jako vlastník údajných pohledávek za Lesy ČR, k podání takzvaného "oznámení o existenci sporu" na Ministerstvo financí ČR. Společnost měla nárokovat v souvislosti s nesplacenou pohledávkou ve výši zhruba 221 milionů korun zmaření investice v celkové výši až 12 miliard korun,“ říká mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté skutky kvalifikovali jako pokus k trestnému činu podvodu a následně došlo k obvinění 3 mužů, z nichž jeden je bývalým zaměstnancem státního podniku Lesy ČR.

Trestní stíhání všech osob probíhá na svobodě. V případě pravomocného rozsudku hrozí všem obviněným trest odnětí svobody až na 10 let. Věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze.

bre, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme