Vláda zamítla návrh TOP 09 na omezení imunity zákonodárců. Debata ale nekončí

Kabinet nesouhlasí s návrhem TOP 09 na další omezení imunity zákonodárců. Sněmovna tak bude návrh projednávat s negativním stanoviskem vlády. Podle návrhu poslanců z TOP 09 by už neměly parlamentní komory hlasovat o vydání zákonodárce k trestnímu stíhání, pokud by ho policie vedla na svobodě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda je proti zrušení imunity zákonodárců, jak navrhla TOP 09. Na TK o tom informoval ministr pro legislativu Jiří Dienstbier z ČSSD | Foto: vlada.cz

Autorem návrhu na další omezení imunity zákonodárců je poslanec klubu TOP 09 Stanislav Polčák, který tím reaguje na únorové vydání exprimátora Prahy Bohuslava Svobody z ODS k trestnímu stíhání kvůli kauze Opencard.

Polčák hned po hlasování rezignoval na post místopředsedy mandátového a imunitního výboru s tím, že imunita ztratila smysl. Poslanci podle něj hlasují politicky, ne na základě faktů. Jím navržená novela ústavy by tedy imunitu ještě víc omezila.

„Myslím si, že by měla hlasovat (sněmovna) pouze o vydání poslance v případě, kdy by byl zbaven svobody například vzetím do vazby nebo zatčením,“ zdůrazňuje Polčák.

„V jiných případech, kdy policie šetří poslance na svobodě, je v tu chvíli nezbytné, aby mu bylo umožněno vykonávat mandát, ale samotné policejní šetření mu ještě nebrání, aby takovýto mandát mohl vykonávat,“ říká poslanec.

Pokud by tedy poslanec nebo senátor čelil trestnímu stíhání na svobodě a mohl by ve své komoře pracovat, tak by byl k trestnímu stíhání vydán automaticky, bez hlasování.

Omezení imunity je v současné úpravě dostatečné

Vláda ale návrh Stanislava Polčáka nepodpořila. Hlavně proto, že zákonodárci už loni zrušili celoživotní trestněprávní imunitu poslanců, senátorů a ústavních soudců, která teď platí jen po dobu mandátu. Tato změna je podle vlády dostačující.

„Navíc vláda upozorňuje Poslaneckou sněmovnu na některé systémové nedostatky, kdy se například omezuje výkon mandátu poslance nebo senátora v době, kdy je ve vazbě, tedy v době, kdy na něj má být pohlíženo jako na nevinného, a naopak se vůbec neřeší situace těch poslanců nebo senátorů, kteří by se případně po dobu výkonu mandátu dostali do výkonu nepodmíněného trestu odnětí svobody,“ vysvětluje ministr pro lidská práva a menšiny Jiří Dienstbier z ČSSD.

Debata o omezení imunity ale negativním stanoviskem vlády nekončí. Návrh Polčákovy novely ústavy míří do sněmovny a minimálně v prvním čtení se k ní poslanci vyjádří. Stanislav Polčák jako autor návrhu věří, že ji poslanci pošlou dál do výborů.

Věra Pfeifferová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme