Malé vodní elektrárny vyrábí ekologickou energii, jenže také hubí ryby

Spory mezi rybáři a majiteli malých vodních elektráren se vlečou už několik let. Jde o vodu. Podle rybářů elektrárny berou vodu z řeky, a tím ohrožují život ryb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malá vodní elektrárna Kořensko | Foto: ČEZ

Malá vodní elektrárna může pro ryby znamenat jistou smrt, tvrdí hospodář Českého rybářského svazu v Českých Budějovicích Milan Hladík.

„Ryby jsou přímo při poproudové migraci drceny nebo sekány i poškozovány třeba tlakem v turbíně. A samozřejmě ztrácejí schopnost se rozmnožovat, protože v řece je v důležitých obdobích roku málo vody,“ vysvětluje.

Lze tomu ale zabránit. Zajistit dostatečný průtok vody v korytě nebo vybudovat rybí přechod. Dalším řešením je podle jednatele svazu Tomáše Kepra Archimédův šroub, který nahradí turbíny.

„Ryby nezabíjí, nemá lopatky, které v rychlosti porcují ryby. Má malé otáčky a rybám neubližuje. Přitom má srovnatelnou výkonnost s tou, jakou mají turbíny,“ tvrdí Kepr.

Vláda od roku 2014 přestala podporovat provoz nových výroben elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Malé vodní elektrárny už proto nebudou tak výnosným zařízením jako v letech minulých. Je tedy velmi pravděpodobné, že jejich výstavba začne stagnovat, což by rybáři bezesporu uvítali.

Jitka Cibulová Vokatá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme