Boj Stevena Suttona s rakovinou se završil. Británie si připomíná jeho odkaz

19letý britský teenager Stephen Sutton dokázal i přes svůj mladý věk pomoci charitě jako málokdo. Mladík, který trpěl rakovinou, vybral na výzkum této zákeřné nemoci přes tři miliony liber, v přepočtu víc než 100 milionů korun. Včera ráno rakovině podlehl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stephen Sutton | Foto: Fanouškovský facebook RIP Stephen Sutton

Příběh Stephena Suttona dnes připomínají snad všechna britská média. Svým životním optimismem totiž zaujal celý národ včetně premiéra Davida Camerona, se kterým se Stephenem nedávno setkal.

„Hluboce cítím se Stephenovou rodinou a s každým, kdo ho znal. Nepotkal jsem asi nikoho s takovou chutí do života. Stephen byl velkou inspirací - neztratil ani minutu svého života a udělal neuvěřitelné věci pro charitu. Bylo mi ctí se s ním setkat," byla slova Davida Camerona.

Přehrát

00:00 / 00:00

Život a úsilí Stephena Suttona připomněla Tea Parkanová

Stephen Sutton se pro mnoho Britů stal inspirací. Když se v 15 letech dozvěděl, že trpí rakovinou tlustého střeva a že je jeho nemoc nevyléčitelná, nevzdal se. Založil facebookovou stránku nazvanou „Stephenův příběh", kde s lidmi sdílel své zážitky a zveřejnil na ní seznam svých přání a cílů.

Hned první bodem na seznamu bylo vybrat aspoň 10 tisíc liber na výzkum rakoviny. Tuhle částku se mu povedlo neuvěřitelně rychle překonat a Stephen se také rychle dostal do povědomí britské veřejnosti.

V jednom z videí, které má dnes na svém webu například britský Guardian, vysvětlil, co ho motivovalo.

„Přestal jsem brát věci jako samozřejmé. Sestavil jsem si seznam věcí, které chci zažít, ale možná, že je už nestačím. Když se podívám kolem sebe, vidím lidi, kteří mají spoustu času, ale nemají motivaci. Svůj čas mi dát nemůžou, a tak se snažím dát jim svoji motivaci, to je můj cíl," říká v něm Stephen.

<iframe width="640" height="360" src="//www.youtube.com/embed/MvG3ifEd0t0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Na seznamu je celkem 46 bodů a většinu z nich si Stephen opravdu odškrtl coby splněné. Kromě charitativních akcí a sbírek je tam třeba i položka obejmout slona nebo pořídit si tetování. Obrázkem malého trola na svém těle se Stephen před časem opravdu pochlubil.

Stephenova matka dnes napsala, že ztratila odvážného, nezištného a inspirativního syna. Právě v takovém duchu si dnes Stephena Suttona připomíná snad celá Británie.

Tea Veseláková, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme