Thajský král schválil vládu vojenské rady. Formálně tak posvětil převrat

Vrchní velitel thajské armády Prajuth Čan-Oča byl dnes v královském paláci schválen jako šéf vládní vojenské rady. Tímto aktem monarchie posvětila státní převrat, který armáda provedla minulý týden. Thajský panovník, 86letý král Pchúmipchon Adundét, se ale ceremonie osobně nezúčastnil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Thajský král schválil generála Prajutha Čan-Oču (na snímku) šéfem vojenské rady, která povládne zemi

Thajský král schválil generála Prajutha Čan-Oču (na snímku) šéfem vojenské rady, která povládne zemi | Zdroj: Reuters

„V zájmu obnovy míru a pořádku a v zájmu jednoty země král pověřil generála Prajutha Čan-Oču vládou země počínaje tímto okamžikem,“ uvádí se v královském nařízení, které citovala agentura AFP.

Podle expertů bývají vojenské převraty v Thajsku zpravidla provedeny se souhlasem královského paláce. Monarchie je totiž stále nejvýznamnější institucí v zemi. Král Pchúmipchon Adundét, který je momentálně nejdéle vládnoucím panovníkem na světě, zažil převratů hned dvanáct.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci v Thajsku se zajímá zpravodajka Českého rozhlasu Kateřina Procházková

Šéf ozbrojených složek po svém jmenování do čela země zopakoval, že armáda obnoví v zemi pořádek a zajistí politické reformy. K národu promluvil poprvé od převzetí moci.

„Budeme i nadále přísně kontrolovat situaci v zemi a vypořádáme se se všemi, kteří porušují zákon nebo se zbraní v ruce ohrožují stabilitu země, protestují nebo jakkoli zhoršují napjatou situaci v Thajsku,“ prohlásil Prajuth Čan-Oča.

Thajce zároveň vyzval ke klidu a slíbil jim uspořádat volby tak brzy, jak to bude možné. Žádné termíny zatím neupřesnil. Předešlá vláda vyhlásila volby na červenec, k těm ale pravděpodobně nedojde.

Vojenská junta se podle expertů nebude schopná udržet u moci bez použití síly. Podle některých se ji pokusí svrhnout vláda, která se formuje v exilu za podpory bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry.

Expremiérka je už prý volná

Armáda se minulý týden chopila moci a vyhlásila stanné právo, což vyvolalo mezinárodní kritiku. Zadržela také desítky lidí, včetně expremiérky Jinglak Šinavatry a vůdců protivládních i provládních demonstrací, a dalším zakázala vycestovat ze země.

Hlavní postava protivládních protestů, Sutchep Tchaugsuban, už se dostal na svobodu. Armáda ho dnes předala civilní justici a ta ho propustila na kauci.

Thajská armáda dohlíží na dodržování stanného práva | Foto: Reuters

Od neděle kolují nepotvrzené zprávy, že armáda propustila také bývalou premiérku, jejíž rezignaci žádali demonstranti v čele s Tchaugsubanem od loňského listopadu. Ústavní soud nakonec začátkem května shledal Jinglak Šinavatru vinnou ze zneužití moci a nařídil jí odstoupit z funkce.

Vysoký vojenský představitel agentuře Reuters sdělil, že armáda expremiérce povolila návrat domů. Může se prý svobodně pohybovat i komunikovat, zůstává ale pod dohledem. Potvrdil to prý i zdroj z okolí Jinglak Šinavatry.

Ekonomické strádání

Skoro rok trvající nepokoje nepříznivě ovlivňují thajskou ekonomiku. Zemi opustili někteří významní investoři a klesají i důležité příjmy z turismu. Běžní občané jsou nespokojení:

„Nejsem vůbec šťastný z toho, že to skončilo převratem. Dobré sice je, že se tady uklidnila situace, ale stav v zemi se všeobecně zhoršuje, protože převrat jistě nepřinese žádné investice.“

„Ekonomika je v těchto dnech špatná. Je velmi obtížné se uživit. Normálně bych vydělával, ale teď, když přišli vojáci, to jde dost špatně,“ dodává další Thajec. O víkendu demonstrovala v centru Bangkoku opozice, poté se ale rozešla.

Po desáté hodině večer teď platí v Thajsku zákaz vycházení, lidé se navíc nesmí shromažďovat. Thajská televize vysílá pouze vojenské materiály, západní media jsou zablokována zcela. Pod dohledem jsou i sociální sítě.

Thajsko - časová osa hlavních události a převratů od roku 1932 | Foto: ČTK

ČTK, Kateřina Procházková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme