USA 0:1 Česko

Jan Říha chce zdolat nejvyšší vrcholy všech světadílů, přitom je slepý

Horolezec Jan Říha na své náročné cesty nevidí, ale odvaha mu rozhodně nechybí. V roce 2010 vystoupal jako první nevidomý Čech strmou stěnou propasti Macocha, teď by rád zdolal sedm nejvyšších vrcholů jednotlivých kontinentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stálou výbavou horolezce Jana Říhy je úsměv | Foto: Michal Jurman

„Název ‚schody do nebe‘ vznikl od mého kamaráda Jana Bednaříka. Na nějakém promítání mi řekl, že má nápad. Je to známý ‚seven summit‘ a každá hora je jeden schůdek,“ popisuje slepý horolezec Jan Říha vznik odvážného horolezeckého projektu.

Aktuálně stojí na pomyslném třetím schůdku, i když vrcholy zdolal už čtyři. Kromě dvou evropských, Mont Blancu a Elbrusu, ještě africké Kilimandžáro a naposledy v prosinci jihoamerickou Aconcaguu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu „Schody do nebe" mluvil s horolezcem Janem Říhou reportér ČRo Michal Jurman

„Člověk, co se mnou leze, mě naviguje podle hodinových ručiček. Když na mě nevidí, jdu za lanem. Jdu pomaleji, ale lezu. Aconcagua pro mě byla nejtěžší hora a uvidím, co bude dál,“ popisuje techniku lezení bez zraku sedmatřicetiletý muž.

Příští rok vypravit na největší severoamerickou horu Mt. McKinley. Právě poslední výstup v Jižní Americe mu dal naději na to, že by původní myšlenka sedmi nejvyšších vrcholů mohla být i bez zraku opravdu realizovatelná.

V jeho snaze ho přitom podporuje i zřejmě největší legenda horolezectví Reinhold Messner. „Nikdy na něj nebudu mít, opravdu bojuje. Když mě to nepustí, tak projekt prostě skončí. Nechci za každou cenu jít až na Everest. Je důležité se vrátit,“ zachovává si zdravý odstup i pokoru lezec původem s Benešova.

V civilním zaměstnání pracuje na Pražském Hradě. V posledních letech začal lezení kombinovat s běháním na dlouhých tratích a úspěšně už má za sebou i maraton.

„Vždycky si říkám: ‚Dal jsi se na to, tak bojuj, takže bojuju a snažím se nevymlouvat,“ říká člověk, v jehož mysli se už nyní rodí plány na výstup do míst, kde teploty klesají k minus 40 stupňům Celsia.

Michal Jurman, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme