Ostravští policisté obvinili 11 zlodějů, kteří ukradli kola za skoro milion korun

Denně zloději ukradnou desítky jízdních kol. Odvaha pachatelů je čím dál větší. Nebojí se přijet s dodávkovým autem třeba k paneláku na sídlišti, kde postupně naloží všechno, co najdou v kolárnách. Zámky je nezastaví. Proto je dobrou zprávou, že se ostravským policistům podařilo obvinit 11 lidí, kteří sebrali kola za téměř jeden milion korun. Většina bicyklů už je v policejních skladech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jízdní kolo - B&B | Foto: Dagmar Ruščáková | Zdroj: Český rozhlas

„Tady je to kolo, co mi ukradli. Vidíte, zničená brzda. Měla jsem tam blatníky, stojan, není tam nic. Je celé odrbané, je vidět, že na tom někdo jezdil.“

Paní Olga ví, jaké to je. Její kolo, na kterém ještě ani nejela, zmizelo ze zamčeného sklepa. I když je poničené, má ho po několika týdnech zpátky.

„Když mi zavolala policie, bylo to velké překvapení. Měla jsem radost a byla jsem zvědavá, co mi vrátí,“ usmívá se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Martin Knitl zjišťoval, jak se bránit proti zlodějům kol

Takových úsměvů je ale pořád jako šafránu. Kola mizí ve velkém, velmi často bez jakékoliv stopy, a tak je každý větší úlovek jednoznačným úspěchem, potvrzuje nad 80 objevenými koly Vladimír Zetek - kriminalista z Ostravy-Vítkovic. 11 pachatelů už policie obvinila.

„Pachatelé překonávali překážku. Sklepy byly zajištěné řádně, jak mají být. Také odcizovali zajištěná kola u obchodních domů přestřiháváním lanek a jisticích zámků,“ popisuje Zetek.

Zloději pracovali ve skupinách a kola si vybírali nejen v Ostravě, ale i na dalších místech v Česku. Už brzy bude na řadě s výběrem pro změnu soudce, protože všem hrozí až pětiletý nepodmíněný trest.

Speciální čtečka zjistí majitele kola

Je to ale pořád málo. „Za rok 2013 evidujeme 582 odcizených kol a za první tři měsíce letošního roku je to již 169 jízdních kol. Tudíž můžeme říct, že tato trestná činnost vzrůstá,“ nahlíží do seznamů odcizených kol ostravský policista Petr Svoboda.

Stačí přitom jednoduchá věc. Třeba speciální mikrotečka, taková syntetická DNA, která se nalepí na rám a díky ní policisté kdykoliv zjistí, komu kolo patří.

„O tento projekt je veliký zájem. V loňském roce jsme během tří měsíců označili asi 700 kol a v letošním roce to během měsíce a půl bylo asi 250 kol,“ říká Jaromír Kolařík z Městské policie Ostrava.

Desítky objevených kol teď čekají v policejní služebně na své skutečné majitele. Výjimečné je na tomto případu i to, že mezi 11 obviněnými jsou dva překupníci ze zastaváren, kde drtivá většina bicyklů skončila okamžitě po krádeži.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme