První český sbor dobrovolných hasičů vznikl před 150 lety ve Velvarech na Kladensku

Prvním sborem dobrovolných hasičů v českých zemích byl ten ve Velvarech na Kladensku. Vznikl přesně před 150 lety. Včera si to tamní dobráci, jak se jim často říká, připomněli spolu s další šedesátkou sborů z celého Česka. O založení velvarského sboru se v roce 1864 zasadil tehdy teprve sedmnáctiletý syn obchodníka Karel Krohn.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velvary na Kladensku si připomněly 150. výročí založení sboru dobrovolných hasičů | Foto: A.Rokosová

„Byl na obchodní cestě v Hamburku. Tam viděl požár, který tam likvidovali hasiči. Myšlenka ho zaujala, vrátil se a začal vyjednávat o založení sboru,“ popisuje založení velvarského sboru jeho současný starosta František Saifrt.

„Připravili podklady pro založení, které nejprve nebyly schváleny, podařilo se to až v roce 1864, zhruba po půl roce,“ doplňuje.

Psal se 22. květen roku 1864, když byla do hostince Na Sladovně svolána ustavující valná hromada. A kdo byli vůbec první členové sboru? „Velvarští občané, kteří se zajímali o dění. Byli tam na začátku jak muži, tak ženy,“ říká Saifrt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak si ve Velvarech připomněli výročí založení sboru dobrovolných hasičů, zjišťovala reportérka Alena Rokosová

Před 150 lety měl sbor 51 členů, dnes jich je o dvacet víc. Má patnáct členů mládeže a výjezdovou jednotku tvoří 24 hasičů. Vede ji velitel Rané Mašek.

„Funguje to tak, že si musíme vychovat následovníky. Přebereme si je pak i do zásahové jednotky, kde je zaškolíme, a pak jezdí s námi k zásahům,“ vysvětluje.

„Jsou to kamarádi, které přesvědčíme, nebo děti, které vyjdou z mládeže a stanou se potom dospělými členy,“ dodává František Saifrt.

Velvary na Kladensku si připomněly 150. výročí založení sboru dobrovolných hasičů | Foto: Alena Rokosová

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme