Dobrovolníci přestěhují z Olšan přes tři tisíce ostatků padlých vojáků z první světové války
Přes tři tisíce rakví s ostatky vojáků z první světové války přestěhují během víkendu dobrovolníci z Olšanských hřbitovů v Praze. Dřevěné rakve jsou uložené v nedůstojných podmínkách v hrobce, kam zatéká, rozpadají se a kostry mnohdy leží na jedné hromadě. Ostatky umístí vojáci do bývalého muničního skladu u Říčan.
Hrobka je léta neudržovaná, malé rakve jsou položené v policích, jsou označené čísly, takže ostatky vojáků mají svá jména.
O dočasném přestěhování ostatků padlých vojáků z I. světové války natáčel na Olšanských hřbitovech Ľubomír Smatana
Ale většina z nich už je v dezolátním stavu a na některých místech už ostatky vypadaly z rakví na hromadu.
Olšanské hřbitovy jsou největším pražským pohřebištěm. Mají rozlohu 50,17 ha a po dobou jejich existence, která trvá již více než tři století, na nich bylo pohřbeno více než 2 000 000 mrtvých. Vznikly v roce 1680 a pohnutkou pro jejich založení byla morová epidemie.
„Celá léta se o to nikdo žádným zásadním způsobem nestaral. A je potřeba uvést to tady do nějakého důstojného, pietního stavu,“ zdůraznil šéf hřbitovní správy Jaroslav Šejvl.
„Chtěli bychom tady časem udělat průvodcovskou činnost, připravit knihu se seznamem všech vojálů. kteří jsou tady uložení. Ten seznam máme.“
„Tady by byl nějaký oltář, kam by se daly umísťovat květinové dary, zapalovat svíčky,“ ukazuje Jaroslav Šejvl.
Rekonstrukce hrobky potrvá dva roky a teprve po té do ní vojáci rakve vrátí.
Zvětšit mapu