Sýrie zpřísňuje kontrolu na hlavních silnicích kvůli nárůstu útoků islamistů
Sýrie se chystá na prezidentské volby. V oblastech kontrolovaných režimem prezidenta Bašára Asada proto panují přísná bezpečnostní opatření. Islámští radikálové totiž v posledních dnech a hodinách zvýšili kvůli konání voleb počet útoků, a to i v metropoli Damašku. Vládní jednotky střeží i hlavní komunikaci spojující hlavní město se sousedním Libanonem.
Fronta na hraničním přechodu Masnaa je dlouhá a jedinou možností, jak si čekání zkrátit, je úplatek.
„Obvykle platím tam i zpět, pokud vezu novináře tak 55 dolarů. Buď je dáte, nebo si počkáte,“ prozrazuje jeden z řidičů krátce poté, co muži v uniformě podal doklady obsahující i ceněnou bankovkou.
Pomyslná závora se zvedá a cesta do Damašku je volná. Nejprve je však třeba projet osm kilometrů široké území nikoho, které protíná silnice klikatící se mezi do žluta zbarvenými kopci. Občas je vidět kouř, ten ale v těchto místech stoupá už jen z hořících hald odpadků.
Jaká je situace v Sýrii, zjišťoval přímo na místě zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš
Na syrské straně jsou i tanky a další vojenská technika střežící hlavní pozemní komunikaci spojující Damašek se světem. A pak se objevuje syrský přechod Jdaidet Yabous.
Důkladná už je samotná kontrola dokladů, celník nejprve musí najít fax informující o příjezdu novináře. Jen samotné vízum v pasu nestačí. Pak ještě přijde na řadu technika, její seznam už ale celníci mají. Značky a názvy veškerého vybavení novináři musí poslat předem.
Nejpřísnější bezpečnostní opatření však panují před vjezdem do hlavního města a check-pointy jsou doslova na každém kroku i v samotné metropoli, fronty před nimi jsou tak mnohdy nekonečné. Příslušníci syrské armády ozbrojení samopaly totiž kvůli blížícím se volbám a rostoucí hrozbě útoků prohledávají každé auto.
I kvůli takto důkladným kontrolám komunikací Asadův režim nestihne splnit závazek, že do 30. června zničí všechen chemický arzenál. Uvedl to i generální tajemník OSN Pan Ki-mun a USA.
Sýrie už ale zlikvidovala 92 procent chemických zbraní, což Západ vnímá jako úspěch. Zbývajících osm procent chemického arzenálu má být zničeno po uvedeném termínu. Problémem ovšem je, že se nachází ve skladech na území kontrolovaném skupinami rebelů.
Syrská opozice ale zároveň tvrdí, že Damašek nově používá v boji chlór, což ale vláda odmítá a problémem je takováto tvrzení prověřit.