ČHMÚ varuje před klíšťaty. Jejich případnou infekčnost si můžete nechat otestovat

Český hydrometeorologický ústav vydal na celý tento týden nejvyšší možné varování před klíšťaty. Tito paraziti přenášejí mnoho nebezpečných nemocí. Pokud mají lidé v konkrétním případě nějaké podezření, můžou vytažené klíště nechat vyšetřit v laboratoři. Výsledky jsou do tří dnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klíště obecné

Klíště obecné | Foto: Ondřej Hajdušek

„Měl jsem zvýšenou horečku, byl jsem hodně unavený, chtělo se mi spát. Pak jsem postupem času padal na pravou stranu, přítelkyně si myslela, že mě trefilo, a tak mě odvezla na nervové. Tam mě proklepli, poslali na infekční a tam si mě pan primář už nechal,“ říká Vlastimil Koudelka, který prodělal klíšťovou encefalitidu.

„Jsem ochrnutý, špatně se soustředím, nemůžu v noci usnout a ráno pak vstávat,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu se věnovalo Ranní interview Radiožurnálu s Bohumírem Křížem ze Státního zdravotnického ústavu

Poznat, jestli je klíště infikované, či nikoliv, je pro laika nemožné. Jistotu ale dá vyšetření ve specializované laboratoři.

„Ve chvíli, kdy se udělá hezky a jsou i příhodné podmínky pro aktivitu klíšťat, tak ten zájem vzroste,“ vysvětluje Jiří Rotschedl z brněnské laboratoře, která mimo jiné testuje právě klíšťata. Třeba otestování na lymskou boreliózu stojí okolo pětiset korun.

Lidé je mohou posílat poštou, vložit by je měli do zkumavky, lékovky nebo uzavíratelného sáčku. Pokud je klíště ještě živé, měl k němu být přiložený kousek vlhkého papíru, aby nevyschlo. Výsledek se člověk dozví do 3 dnů.

Jak se chránit před klíšťaty:
Riziková místa – zejména listnaté a smíšené porosty
Období rizika – nejvíce od března do poloviny listopadu
Odstranění klíštěte – místo přisátí dezinfikovat, pomocí navlhčené žínky klíštětem viklat
Likvidace klíštěte – zabalit do papíru a na nehořlavém podkladu zapálit
Při problémech po odstranění klíštěte – vyhledat lékaře

„Pokud je to klíště pozitivní, ještě to neznamená, že k přenosu onemocnění musí dojít. Záleží na celkové imunitě organismu. Nejdůležitějším faktorem pro přenos onemocnění je, jak dlouho bylo klíště přichycené,“ dodává Pavla Schneiderová ze soukromé laboratoře v Českých Budějovicích, kde ročně otestují kolem pěti stovek klíšťat z celé republiky.

Jak ale zdůrazňuje Bohumír Kříž ze Státního zdravotnického ústavu, nejdůležitější ze všeho je sledování zdravotního stavu po kousnutí klíštětem.

„Není podmínkou, že si musí člověk nechat klíště vyšetřit. Podmínkou je sledování stavu v nejbližších dvou nebo třech týdnech a při podezření na jakékoliv změny, samozřejmě horečnaté onemocnění nebo i jakákoliv nevůle, navštívit lékaře a informovat ho o napadení klíštětem,“ nabádá Kříž.

Stupně aktivity klíšťat je možné sledovat na webových stránkách Českého hydrometeorologického ústavu.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme