Českobudějovická radnice neprodá panelový dům na sídlišti Vltava

Nedostatečná izolace, netěsná okna a staré výtahy – to je jen několik nedostatků, se kterými žijí lidé v městských bytech v jednom panelovém domě na sídlišti Vltava v Českých Budějovicích. Už několik let usilují o odkoupení domu s tím, že se do oprav potom pustí sami. Problémy tam způsobila nástavba, kde vznikly podkrovní byty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zateplování panelových domů ve Vlašimi (2) | Foto: Karel Chlumec

„Když se nám narodila dcera, chodili jsme od čtyř hodin odpoledne až do půl desáté, když to nebylo k vydržení, za dům do stínu na dětské hřiště,“ směje se dnes Jaroslav Vacek.

Přehřátý byt nakonec chladí klimatizací, kterou si s manželkou koupili za vlastní peníze. Podle technického náměstka českobudějovické Správy domů Čestmíra Bušty splňovala nástavba domu v ulici Františka Ondříčka platné normy.

„Technický dozor od nás byl na stavbě denně a nevěřím tomu, že by to bylo provedené podle projektu, jak to mělo být,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem panelového domu na českobudějovickém sídlišti Vltava sleduje reportér Martin Pokorný

Nájemníci se ale shodnou, že do domu bude třeba investovat. Žádali proto zastupitele o odprodej domu se slevou, za účetní hodnotu, tedy za 37 milionů korun.

„Protože nájemné se tady vybere 246 tisíc korun ve všech 60 bytech. A kdybychom měli splácet 52 milionů, tak je to přes 300 tisíc, to bychom tu museli platit 100 korun z metru čtverečního, abychom úvěr vůbec splatili. Bez jakýchkoli dalších investic. To je nemožné,“ říká nájemník Milan Maxa.

Zastupitelé ale zatím dům prodat nechtějí. Důvodem je mimo jiné dotace, kterou právě na budování nástavby město čerpalo. Kdyby dům prodalo, muselo by dotaci vrátit. Advokát David Řezníček se domnívá, že situace je právnicky jednoznačná:

„Na takovéto odkoupení zpravidla nebývá nárok. Jsou známy případy, kdy tito nájemci mají například smlouvy o smlouvě budoucí na koupi, s tím, že na domě byla provedena stavební úprava hrazená z dotací. V takovém případě se vlastnictví převádí po uplynutí doby návratnosti dotace.“

To ale není případ nájemníků domu v ulici Františka Ondříčka. Případné odkoupení mají sice slíbené, ale jen ústně a navíc od bývalé politické reprezentace.

Martin Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme