Vodicí pes a jeho pán se musejí sehrát. Trpělivost je potřeba u obou

Vodící psi jsou pro většinu nevidomých nepostradatelní. Jedním z nich je i Xanto. Nový, mladý pomocník pro Renatu Moravcovou z Dobrušky na Rychnovsku. Po jejím boku vystřídá dosluhujícího, ale spolehlivého ‚mazáka‘ Sonyho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodicí pes | Foto: Středisko výcviku vodicích psů

Cvičitelka předává Xanta nové paničce a ta s ním hned vyráží na první cestu ven. Musí, přijeli za ní přátelé a čekají na autobusové zastávce. Doprovod jim dělá i cvičitelka se Sonym.

„Musím vyzkoušet, co všechno mi vyznačí, o co budu zakopávat,“ říká Renata Moravcová.

Xanto jde poměrně pomalu. „Běžně chodí rychleji, ale v posledním týdnu zpomalil. Přišlo mi, že začal být otrávený z výcviku. Jsem přesvědčená, že až bude vědět, že se jde z místa A do místa B, tak se rozchodí,“ myslí si cvičitelka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na procházku s vodicími psy se vydala i reportérka Kristýna Štanderová

Xanto už v Dobrušce několikrát byl, aby si zvykal. Po delší době je to ale jeho první cesta a navíc se spěchá. Tak se stane, že průvod zabloudí.

Paní Renata v tu chvíli neumí dát povel, protože neví, kde přesně je. I když ostatní autobusovou zastávku vidí, slovy ji navigují špatně. Nakonec k ní ale zdárně dojde.

„Xanto obstál. Sony je starý mazák, cítíte se vedle něj v absolutním bezpečí. Vedle Xanta se tak samozřejmě ještě necítím a musíme se ještě sehrát. Ale to u žádného pejska nejde hned. Teď ho čeká hodně práce a trpělivosti a mě samozřejmě také,“ dodává Renata Moravcová.

Ani jeden z nich to nebude mít lehké, nějakou dobu bude Xanta učit procházet stálé trasy také Sony.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme