Po celém Česku padaly teplotní rekordy, v Praze bylo přes 34 stupňů

Česká republika má za sebou slunečný víkend. Dnes teploty vystoupaly až na tropických 33, v Praze dokonce na 34 stupňů Celsia. Na počátku příštího týdne bude ještě tepleji. Pak se ochladí a studená fronta s sebou přinese silné bouřky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teplé počasí, horko, vedro, léto, teplo | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Teploty jsou v současnosti o dva až pět vyšší než včera ve stejnou dobu. Nejvyšší teploty zaznamenáváme v jihozápadních Čechách, středních Čechách, Praze a v Polabí,“ informoval Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu odpoledne po patnácté hodině.

„Nejvyšší dosud naměřená teplota je ve stanici v Praze na Karlově, a to 33,5 stupňů Celsia. Vysoké teploty přes 32 stupňů jsou také třeba v Brandýse nad Labem, Staňkově, Plzni,“ upřesnil. Teploty však později ještě stoupaly a na pražském Karlově naměřili meteorologové 34,1 stupňů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O počasí mluvil na Radiožurnálu Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu

I na řadě dalších míst dnes padaly teplotní rekordy. „Na mnoha stanicích zaznamenáváme nejteplejší osmý červen v historii. Ze 135 stanic, které měří déle než třicet let, padly teplotní rekordy zatím na 35 stanicích,“ informoval Hanzlík.

Tropické horko bude pokračovat i v dalších dnech. „Počátek příštího týdne se bude pohybovat v podobných teplotních hodnotách, může být dokonce ještě o něco tepleji. Denní maxima vystoupí místy až k 36 stupňům,“ upozornil meteorolog.

Ve středu pak přijde do Česka od západu studená fronta a na ní se výrazně ochladí. Budou ji provázet silné bouřky, mohou být doprovázeny kroupami, přívalovými srážkami a nárazy větru.

Při vysokých teplotách platí všeobecně známá doporučení. Lidé by měli omezit tělesnou zátěž a vyhnout se pobytu na přímém slunci, protože hodnoty UV indexu převyšují obvyklé letní hodnoty. Je to dáno zeslabením ozónové vrstvy asi o deset procent pod dlouhodobý průměr

Je také žádoucí více pít, ne však alkohol a nápoje obsahující kofein, a při pobytu venku používat ochranné mazací prostředky s vysokým faktorem.

Laura Havlová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme